Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Gürültü kirliliği, karakter değişikliğine yol açıyor

Gürültü kirliliği, karakter değişikliğine yol açıyor

Gürültü kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çeken uzmanlara göre, gürültü işitme kaybının yanı sıra psikolojik, nörolojik ve kardiyovasküler (kalp damar) sağlığı bozuyor hatta karakter değişikliğine yol açıyor.

İnsan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açan gürültü kirliliğinin önü alınamıyor. İstatistiksel veriler dünyada ve Türkiye`de, meslek hastalıkları arasında en yaygın görülenin gürültü nedenli işitme kayıpları olduğunu ortaya koyuyor. Son yıllarda yapılan çalışmalarla Türkiye'de mesleksel gürültü nedenli işitme kaybı olanların sayısının 200 bini aştığı belirtiliyor. Ancak gürültü yalnızca işyeri zararlısı değil aynı zamanda da önemli bir çevresel patolojik etken olarak kabul ediliyor. Türkiye'de büyük şehirlerin pek çok semtinde yapılan gürültü ölçümlerinde elde edilen değerler eşik değerlerinin geçildiğini ortaya koyuyor.

Türk Tabipler Birliği'nin yayın organı Sürekli Tıp Eğitim Dergisi'nde Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'ndan Dr. Çiğdem Güner'in "Gürültünün Sağlık Üzerine Etkileri" konulu bir araştırmasına yer verildi.

Güner'e göre, gürültünün işitme duyusu üzerine etkisi, gürültüden etkilenmenin boyutu, gürültüye maruz kalma süresi, gürültünün frekansı, şiddeti, kesikli ya da sabit olması ve kişisel özelliklere bağlı bulunuyor. Ancak gürültü, insanlarda sadece işitme kayıplarına yol açmıyor. İşitme kayıplarının yanı sıra önemli bir stres ajanı olarak psikolojik, nörolojik sistem ve kardiyovasküler sistemleri etkileyerek çeşitli hastalıklara yol açıyor.

Sesin iki temel belirleyicisini frekansı ve şiddeti oluşturuyor. Sesin şiddeti doğrudan kulak zarına ulaşan mekanik basınçla ilişkili bulunuyor ve desibel (dB) olarak ölçülüyor. İnsan kulağı 0-140 dB arası sesleri algılıyor. 140 dB kulakta ağrı, kulak zarında yırtılma gibi etkiler yapıyor.

Gürültünün sağlık üzerine olumsuz etkilerinden bazıları şöyle sıralanıyor:
 • İşitme kaybı başta olmak üzere işitme duyusu ve yollarında zararlara yol açar.
 • Gürültü kişilerde huzursuzluk, uykusuzluk, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu gibi etkileri vardır.
 • Çalışma etkinliğini azaltır, düşünmeyi engelleyebilir. Bellekle ilgili çalışmalar, sözcük öğrenme amacıyla yapılan çalışmalar gürültüden etkilenmektedir. Öğrenme yaşantılarının olumsuz etkilenmesi özellikle okullarda belirgindir. Gürültülü bölgelere yakın olan okullarda öğrenme etkinliğini azaltıcı etki yapmaktadır. Okuma, anlama, öğrenme düzeyini azalttığından okul sağlığı açısından da önemli olabilir.

 • Karakter değişikliklerine neden olabilir. Eğilimi olanlarda sorunların ve bunaltıların ağırlaşmasına yol açar. Çabuk sinirlenme ve kızgınlığa yol açar.

 • Aralıklı ve ani gürültü kişide ani adrenalin deşarjı yaratarak kalp atış oranını, solunum sayısını, kan basıncını arttırmakta, dikkat azalması, uyku düzeninde bozulmalara neden olabilmektedir. Ani gürültüde kalp hızı artmakta, gözbebeklerinde dilatasyon olmaktadır.
  (ANKA)
  Yayın tarihi: 25.11.2002
 • 492
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.