Magazin

Gürültü çalışan sağlığını tehdit ediyor

Gürültü çalışan sağlığını tehdit ediyor

İnsanlarda psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklara neden olan gürültü, özellikle işçilerin sağlığını doğrudan etkiliyor.

Sesin uyumsuz, düzensiz rahatsız edici olması ve gereğinden şiddetli çıkmasıyla ortaya çıkan gürültü, otomobil, tekstil, metal, çelik, kağıt endüstrisi çalışanları, uçak şirketlerinin elemanları, pilotlar, traktör ve kamyon sürücüleri, demiryolu çalışanları, bisküvi, makarna, yemeklik yağ fabrikaları ve içki şişelenmesinde çalışanlar, tersane ve maden işçilerinin sağlığını tehdit edici boyutlara ulaşıyor.

Sesin şiddeti 120 desibelin üzerine çıkınca fiziksel zarar vererek acı ve işitme kaybına yol açıyor. Organizma gürültüye bütün olarak tepki gösteriyor. Gürültü, insan sağlığında, işitme organı, işitme merkezi arasındaki ilişki, sinir sistemi, dolaşım, solunum, kas sistemlerinde, kalp atışlarında, adrenalin salgısının artmasına, tansiyon yükselmesinde büyük rol oynuyor. 90 desibelden daha yüksek gürültülü ortamlarda çalışan işçilerdeki işitme kaybına "endüstriyel sağırlık" adı veriliyor. Endüstriyel sağırlığın kontrol altına alınabilmesi için kulaklık ve kulak tıkaçlarının kullanılması öneriliyor. Bu tip araçların ses desibelini 10-35 desibellik azaltma sağladığı kaydediliyor.

Endüstriyel sağırlık, yüksek gürültülü yerlerde bir yıl süreyle çalışanlarda, işitme bozukluğuna neden oluyor. On yıl çalışıldığı zaman bu oranın yüzde 5, kırk yıl çalışıldığı zaman yüzde 40'a yükseldiği belirtiliyor.

Gürültünün şiddeti 115 desibel civarında ise işitme kaybının yüzde 20 olduğu, on yıl sonra da büyük bir kısmında endüstriyel sağırlık görüldüğü yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkıyor. Gürültünün insan üzerinde fiziksel etkisinin yanı sıra psikolojik etkisi de bulunuyor. Gürültüden etkilenen kişi sürekli gerginlik, stres, sinirlilik, şüpheci davranma, duygusal bir kişilik içine giriyor.

ÖNERİLER
Gürültünün azalmasında başarılı olabilmek için iyi planlama, teknik ve yasal kontrollerin yapılması gerekiyor. Gürültüyü azaltmak için yapılması gerekenler şöyle:

 • Gürültü, atmosfere, iklimin durumuna, gürültünün yayılma alanına göre geometrik biçimine, gürültü kaynağının toprağa olan uzaklığına, toprağın yansıtma ve emme özelliklerine ve bitki örgüsü bulunup bulunmadığına göre ayarlanmalı,

 • Şehir planlaması yapılırken endüstriyel gürültü kaynaklarının ve otoyolların yaşama alanlarından uzak tutulmalı,
 • Yüksek sesle müzik yayını yapan eğlence yerlerinde, ses düzeninin kontrolü yapılmalı,
 • Bitkileri ve geniş yapraklı ağaçlarla çevre düzenlemesi yapılmalı,
 • Havayolu ve otoyolların çevrelerine ağaçtan yeşil kuşak oluşturulmalı."
  (ANKA)
  Yayın tarihi: 04.04.2003
 • 382
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.