Magazin

Günlük konfor ürünleri tehlike saçıyor

Günlük konfor ürünleri tehlike saçıyor

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nde görevli bir grup araştırmacının 2 yıl süreyle hayvanlar üzerinde yaptığı araştırma, saç kurutma ve elektrikli tıraş makinelerinin çevrenin yanısıra ciddi sağlık sorunlarına da neden olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırma grubu başkanı Prof. Dr. Mehmet Yeniterzi, saç kurutma makinesinin başta akciğer olmak üzere vücuttaki bir çok organı olumsuz etkilediğini söyledi. Prof. Dr. Yeniterzi, şöyle devam etti:

"Günlük konforumuzu artıran çeşitli ev aletlerinin deney hayvanlarındaki etkisini araştırdık. Haftada 3 gün, her seferinde 5 dakika olmak üzere 3 ay boyunca 41 kez 20-25 santimetrelik mesafeden deney hayvanlarına uyguladığımız saç kurutma makinesinin akciğerdeki hava keselerinde harabiyet, iltihaplanma ve şişme, karaciğerde iltihaplanma, dalakta şişme, böbrek kanalı ve büyük atar damarlar ile beyinde hücresel yapı değişikliklerine neden olduğu ortaya çıktı."

DAMAR SERTLİĞİ VE FELÇ
Elektrikli tıraş makinelerinin özellikle erkekler üzerindeki etkilerine yönelik yapılan araştırma ve deneylerde de ilginç sonuçlara ulaştıklarını belirten Prof. Dr. Yeniterzi, "Deney hayvanlarını 8 ay boyunca her sabah elektrikli makine ile traş ettik. Deneklerin boyun atar damarlarının en iç tabakasında ciddi düzeyde hasarlar meydana geldiğini gördük. Atar damarın kaygan iç zeminindeki bu yaralanma zamanla damar sertliğini geliştirip beyinde felçlere yol açabilir. Bu elektrikli aletlerden emilen enerji canlı hücrelerde radyasyon etkisi yaparak damarın iç yapısını bozuyor" dedi.

Elektromanyetik enerji yayan aletlerin çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğini savunan Prof. Dr. Yeniterzi, günümüzde en önemli çevre sorunlarından birisinin de elektromanyetik alanlar olduğuna dikkati çekti. Yeniterzi, şunları ekledi:

"Manyetik alana maruz kalanlarda kalp hastalıkları, kanser, depresyon, alzheimer (bunama) gibi hastalıklar görülme riskinde önemli artış görülüyor. Elektrik ve manyetik alanlara uzun süre maruz kalınmamalı. Alan ve dalgaların şiddet ve gücü kaynaktan uzaklaştıkça düşmekte. Bu nedenle vatandaşlara önerim zorunlu olmadıkça bu aletlerlerden uzak durmalarıdır."
Yayın tarihi: 01.02.2003
319
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.