Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Güneydoğulu kadınlardan e-mail var

Güneydoğulu kadınlardan e-mail var

Güneydoğlu kadınların elektronik posta mesajlarında eşitlik isteği ilk sırada yeralıyor. E-mail mesajlarıyla sorunlarını yazan Güneydoğulu kadınlar, bölgenin "kanayan yaralarına" dikkat çekiyor.

Güneydoğu'da kadınlara yönelik bir proje kapsamında sorunlarını e-mail ile ifade eden kadınlar en çok eşitlik istedi.

"Abilerim iki üniversite bitirmiş, ama benim okumama izin verilmiyor", "Ben, annem gibi olmak istemiyorum" diyen Güneydoğulu kadınlar, internet aracılığıyla gönderdikleri elektronik posta (e-mail) mesajlarında eşitlik istediler.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kadınlara yönelik sosyal projeler hazırlayıp uygulayan "Anakültür Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Yayıncılık ve Üretim Kooperatifi" adlı sivil toplum kuruluşu, bir de İletişim Teknolojilerini Tanıtma-E-posta İle Mesaj İletme Atölyesi kurdu.

Bu atölyede, e-mail ile mesaj yazan Güneydoğulu kadınlar, gönderdikleri iletilerde bölgenin kanayan yaralarına dikkat çekerken, öncelikle her alanda eşitlik isteklerini dile getirdiler.

Sivil toplum kuruluşunun Anahaber adlı dergisinde yer alan mesajlara göre, Diyarbakır Eğil'de art Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla e-mail yazanlar ve görüşleri şöyle:

Fatma Gördük: Valla biz bilmeyiz Kadınlar Günü'nü. Hediye alırlar Anneler Günü'nde, ama biz pek peşine düşmeyiz. Ancak bugün Kadınlar Günü diye buraya geldik. 'Evde yoktur, ekmek yoktur' dedim evdekilere. Dışarıda yiyin, bugün Kadınlar Günü'dür.

Ayfer Köksal (17): Hep erkek baskısı var burada. Dünyada kadınlar erkeklerle eşittirler. Buradaki kadınlar ise hep daha çok çalışıyorlar. Bu da benim zoruma gidiyor.

Haklarını bilmiyorlar

Fatma İnci (20): Herkesin hayalleri var. Daha güzel şeyler yapmak istiyoruz. İşyeri açılsa çalışmak isterim. Burada hakkı yok ki...

Aygül Karakaş (17): Kadın hakkıyla ilgili bir şey bilmiyorum...

Ayşe Uygur (23): Dışarıda konuşan hemşire için geldim buraya. Çocuk istemiyorum, onu soracaktım. Kadını dövmemek, kadına sevgi, saygı. Bunlardır kadın hakları...

Tuba Laçin (13): Çarşıya kadınların da çıkmasını istiyoruz. Kadınların serbest olmasını istiyoruz. Biz de çalışma, eğitim hakkı istiyoruz. Kadınlara şiddet gösterilmesini istemiyoruz. İleride çalışmak isteriz. Bir işe girip çalışacağız, erkek baskısından kurtulmak için...

Cizre Şırnak'tan e-mail mesajı yazan kadınlardan Sümeyye Dildar da "Okuma hakkına sahip olmak istiyorum" diyor.

Sevgi Tuza ise, Özgürlüğümüzün kısılmamasını istiyorum. Biz kendi başımıza bir şey yapamıyoruz bu durumları değiştirmek için..." sözleriyle adeta yardım talebinde bulunuyor.

Öğrenim hakkı engelleniyor

Deniz (20): Biraz sosyal etkinlikler olsun istiyoruz. Yeni nesil kadın haklarına sahip çıkma konusunda biraz daha ileri. Özellikle tiyatro istiyoruz. Abilerim iki üniversite bitirmiş insanlar, ama benim okumama izin verilmiyor.

Sibel (19): Okula gitmek isterdim, ama gidemedim. Babam izin veriyordu, ama buranın adeti böyledir. Eğer giden olursa kötü bahsediyorlar. Kızlar 16 yaşına geldi mi evlendiriliyorlar. Ben bundan nefret ediyorum. Kızlar kendi sevdiklerini seçemiyorlar. Kadın ve erkek bir olmalıdır. Bir gün kızlar da hayatlarını yaşasınlar. Sadece özgürlük istiyorum. Okula gider, öğretmen ya da başka bir şey olurdum özgür olsaydım. İstemediğim halde çarşaf giymezdim.

Ebru (14): Okula gidememem sadece parasızlık yüzünden değil, buradaki kızları okutmadıklarından. Bu söylediklerimi tüm Türkiye'ye duyurun, kızların okumasını istiyorum ben...

Fethiye (17): Artık kadınların erkekler tarafından dışlanmasını istemiyorum.

İşim olursa kimse baskı yapamaz

Hicran Akalın (15): Kendi isteğimle başardım, okula gidiyorum. Sadece bir meslek sahibi olmak istediğim için okumak istiyorum. İleride evlendiğimde kimse bana baskı yapamaz işim olursa.

Amine (16): Lise 3'te okuyorum ve üniversiteye hazırlanıyorum. Çarşaf giymiyorum. Burada yapılacak şey kızların okutulması. Bir de gezme yeri yok kadınlar için. Sadece bir park var, o da çarşamba günü kadınlara açık...

Esen Gül: (Giden gitti) diyorum, ama kalana bakmalıyız. Bizler okumadık, ama diğerleri okusun. Ben annem gibi olmak istemiyorum.

Şırnak'tan 16 yaşındaki Meryem: Burada her yer var, ama sadece erkekler girebiliyor. Burada kıyafetimizi bile erkekler alıyor. Çocuk sayısına kadın karar vermeli. Doğum kontrol yöntemlerini kadınlar izin almadan kullanamıyor. Elimde bastonla dolaşmaya başladığımda değişim gerçekleşsin istemiyorum.

Hayat (18): Burada kadınlar, erkek olana kadar doğurmak zorunda. İkinci evlilik olmaması gerekiyor. Kadınların da yavaş yavaş kendisini değiştirmesi gerekiyor. Olduğumuz yerde durursak hiç bir şey değişmez.

Şırnak Uludere'den 16 yaşındaki Türkan: Burada kadınlar oy veriyor, ama eşleri kime derse ona.
Yayın tarihi: 09.04.2001
481
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.