Magazin

Güney Amerika'da Kurtlar Vadisi heyecanı

Güney Amerika'da Kurtlar Vadisi heyecanı

Güney Amerika gazeteleri 'Türk Rambosu' diye adlandırılan Polat Alemdar'ın Amerikalıları dize getirdiğini, ABD'nin 'Türk Rambosu'na karşı kendi 'Rambo'su Stallone ile yanıt vereceğini yazdı.

Türkiye'nin ardından Avrupa'da da gösterime girdikten sonra başta birçok ülkede tartışmalara yol açan "Kurtlar Vadisi-Irak" filmi, ABD'nin "arka bahçesi" olarak nitelenen Güney Amerika ülkelerinde de gündeme yerleşti.

"Türk Rambosu" diye adlandırılan Polat Alemdar karakterinin Amerikalıları dize getirdiğini yazan gazeteler, ABD'nin, Kurtlar Vadisi'ne, ünlü aktör Sylvester Stallone'un "Rambo IV"ü ile karşılık vereceğini yazdı.

Gençler filmi istiyor
Amerikan karşıtlığıyla tanınan liderlerin bir bir iktidarlara geldiği Güney Amerika'da yayımlanan gazeteler, sayfalarında "Kurtlar Vadisi-Irak"a geniş yer ayırırken, filmi ülkelerinde görmek isteyen Latin Amerikalı gençler gazeteleri e-posta yağmuruna tutuyor. Güney Amerika'daki bazı gazetelerin filmle ilgili attıkları başlıklar ise şöyle:

ARJANTİN:
Diario Hoy: Rambo bu kez Türk. Kurbanları ise Yankee'ler. Clarin: Türk Rambosu Amerikalılara diz çöktürdü. Derf: Amerikan aleyhtarı Türk Rambo, Amerikalıları kızdırdı. Usame Bin Ladin'e karşı savaşan orijinal Rambo filmi piyasaya sürülecek

MEKSİKA:
El Universal: Türkler kendi kahramanları Rambo ile Amerikalıları vurdu. Glocalia: Türk Rambo'sunun başarısı, Amerika'nın kredisini tüketti. Durango: Türkler Rambo ile Amerikalıları dize getirdi şimdi Avrupalılarla mücadele ediyor.

KOLOMBİYA:
Caracol: ABD karşıtı film hit oldu. Türkler Amerikalıları dövmeye başladı. Cadena Global: Amerikalılar, Polat Rambo'ya kendi Rambo'ları Sylvester Stallone ile karşılık verecek. Rambo - IV yakında vizyonda.

PERU-BOLİVYA:
Diario Yukatan: Türk Rambo'ları ABD'den sonra Irak'a girdi. Latina: Türk Rambo, Amerikan'da infial yarattı.

'Kurtlar Vadisi-Irak' Iraklı patronları ağlattı
Adana Ticaret Odası'nın (ATO) düzenlediği 2. Adana Uluslararası Ekonomik İşbirliği Forumu'na katılmak için Adana'ya gelen Iraklı işadamı grubu Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Başkanı Süleyman Onatça ile "Kurtlar Vadisi-Irak" filmini izledi. Irak Odalar Birliği Başkan Vekili Sabahattin Al Salihi ve heyettekiler filmi izlerken gözyaşlarına hâkim olamadı.

Al Salihi, "Filmi Irak'ta yasak olduğundan izleyemediğimiz için merak ediyorduk. Her gün Irak'ta yaşadıklarımızı bugün beyazperdede izledik" dedi.

Onatça ise her gün onlarca insanın yaşamını kaybettiği Irak'ta Türk işadamlarının cesurca iş yaptığını belirterek, şunları söyledi: "Orada yaşananlar bizleri de üzüyor. Riskin her geçen gün büyüdüğü Irak pazarında, en yakın komşu olarak bizler yer almazsak dünyanın öbür ucundan gelen işadamı gemisini yürütür."
(Milliyet)
Yayın tarihi: 24.02.2006
455
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.