Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Güneş ışınları göz kanserine neden oluyor

Güneş ışınları göz kanserine neden oluyor

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Şahap Kükner, özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının etkili olacağını belirterek, uyarıda bulundu.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Şahap Kükner, özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının (ultraviyole) etkili olacağını belirterek, uyarıda bulundu.

Ultraviyole ışınlarının, cilt kanserinin yanı sıra gözlerde ve göz kapağında da kanser riski oluşturduğunu belirten Prof.Dr. Kükner şöyle uyardı:

"Güneşin ultraviyole ışınları, göz kapağında ve gözü saran zarda tümöre, korneada hasara ve görme zayıflığına neden olabilir. Ultraviyole ışınları, yaz aylarında asfalttan, plajlardaki kumlardan, havuz ve deniz suyundan, kışın da kardan yansıma yapar. Gözleri ultraviyole ışınlarının vereceği zarardan koruyabilmek için, güneş gözlüğü ve siperli şapkalar kullanılmalı. Gölgelik yerlerde bulunmaya özen gösterilmelidir".
414
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.