Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Günde 3 ile 25 sigara arasındaki fark 'minik'

Günde 3 ile 25 sigara arasındaki fark 'minik'

"Sigarayı azalttım" diye sevinmeyin. Amerikalı bilim adamları, sigara sayısını yarıya indiren tiryakilerin, vücutlarına giren kanserojen maddeleri de yarılamadığını ortaya çıkardı.

'Journal of the National Cancer Institute' dergisinde yayımlanan habere göre, Minnesota Üniversitesi'nde Stephen S. Hecht başkanlığındaki ekip, 92 sigara tiryakisinin idrarındaki NNK maddesinin metabolizma ürünlerinin miktarını ölçtü. NNK maddesi tütünde bulunan en önemli kanserojen olarak biliniyor.

Altı ay süren araştırmada, katılımcılar sigara tüketimini önce yüzde 25, daha sonra yüzde 50, en son da en az yüzde 75 oranında azalttı. Bilim adamları, NNK'nın vücutta parçalanması sırasında oluşan maddelerin konsantrasyonunun, azalan sigara sayısıyla birlikte düştüğünü, fakat beklenen düzeyde azalmadığını söyledi.

Araştırma sonuçlarına göre, günde 25 sigara içen tiryaki, sigara sayısını üçe düşürdüğünde (yaklaşık yüzde 90), idrardaki kanserojen düzeyi sadece yüzde 46 oranında azaldı. Bilim adamları, sigarayı azaltan tiryakilerin, içtikleri sigaranın dumanını içlerine daha güçlü ve uzun çektikleri için vücudun daha fazla kanserojen aldığını düşünüyor.
368
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.