Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Günaydın Hüzün merhaba ölüm

Günaydın Hüzün merhaba ölüm

20. yüzyılın en çok bilinen romanlarından 'Günaydın Hüzün'ün yazarı Françoise Sagan, akciğer ve kalp yetmezliğinden 69 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Normandiya'daki Honfleur sahil kentinde, evine yakın bir hastanede hayata veda ettiği açıklanan ünlü yazar, 1954 yılında, henüz 18 yaşındayken yazdığı ilk romanı 'Bonjour Tristesse' (Günaydın Hüzün) ile üne kavuşmuş ve gelecek yarım asır boyunca edebiyat dünyasının zirvesinde kalmıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da, Sagan'ın, Fransız kadınlar için bir sembol olduğunu vurgulayarak başsağlığı mesajı yayınladı.

Aralarında 'Brahms'ı Sever misiniz' gibi romanların ve 'İsveç'te Bir Şato' gibi oyunların da bulunduğu 40'tan fazla yapıta imza atan Sagan, sarı saçları, sigarası ve solcu görüşleri ile erkeklerle her konuda dişe diş mücadele etmiş, ünlü yazar François Mauriac tarafından 'büyüleyici bir küçük canavar' olarak nitelenmişti. Sagan'ın son kitabı, 1996'da yayınlanan özeleştirisi 'Over the Shoulder'dı.
(Hürriyet)
433
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.