Magazin

Gün, sigarayı bırakma günü...

Gün, sigarayı bırakma günü...

Bugün, sigarayı bırakabileceğimiz en uygun gün. Sadece Türkiye'de 17 milyon insan, sigara içiyor. Ve her yıl binlerce insan sigaradan kaynaklanan hastalıklardan hayatını kaybediyor.

İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı BaşarGürbüz, dünyada her yıl içilen sigaranın yüzde 85'inin "gelişmekte olan ülkelerde" tüketildiğini söyledi.

17 milyon kişi kullanıyor
Gürbüz, "31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü" nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, Türkiye´de 17 milyon kişinin sigara içtiğini, yaklaşık 100 bin kişinin sigaranın neden olduğu hastalıklardan öldüğünü belirtti.

İzmir´deki kanser vakalarının yüzde 50´sine sigaranın neden olduğunu ifade eden Gürbüz, "İzmir'de ana stratejimiz sigaraya başlamayı önlemek. Bunun için Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde okullarda eğitim veriyoruz" dedi.

İnsanları kandırıyorlar
Toraks Derneği Genel Sekreteri ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Eyüp Sabri Uçan ise sigara tröstlerinin gelişmekte olan ülkelerde "çirkin oyunlar" oynadıklarını, insanları sigaraya başlatabilmek için sanatı, sporu kullandıklarını savundu.
Yayın tarihi: 31.05.2004
530
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.