Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Gün saymıyor şarap üretiyorlar

Gün saymıyor şarap üretiyorlar

Meşhur Fuggiasco şaraplarını Velletri Cezaevi'nde hırsızlık ve cinayet gibi suçlardan yatan mahkûmlar üretiyor.

Yolu İtalya'ya düşüp de bir kafede 'Fuggiasco' (Firari) marka şarap içenler bu şarabın hikâyesini öğrendiklerinde çok şaşırıyor. Çünkü Fuggiasco şaraplarını Rönesans şatolarında yaşayan şarap devleri değil, Velletri Cezaevi'nde hırsızlık ve cinayet gibi suçlardan yatan mahkûmlar üretiyor. Pek çok ülkede bulunan mahkûmlara yönelik rehabilitasyon programları arasında 'Velletri'nin şarapları'nın ayrı bir tadı var.

Herşey beş yıl önce ziraat mühendisi Rodolfo Craia'nın başkent Roma'nın güneyindeki Velletri Hapishanesi'ne atanmasıyla başlamış. Mahkûmlara tarım dersleri veren Craia, vergi usulsüzlüğünden beş yıl yemiş Marcello Bizzoni adlı bir şarap tüccarına rastlamış. Craia'nın şarap üretimi bilgisi, Bizzoni'nin pazarlama yeteneği ve mahkûmların çalışma şevki Velletri'nin çevresindeki harika üzüm bağlarında buluşunca 'Fuggiasco' şarapları ortaya çıkmış.

Yılda 45 bin şişenin kârı devletin
İtalyan hapishanelerinde bir ilk olan rehabilitasyon programı şöyle işliyor: Devlet şarap üretiminde kullanılan makineleri, dev fıçı ve ekipmanları sağlıyor. Mahkûmlar Craia rehberliğinde çevredeki işletilmeyen bağlarda çalışıyor. Bağbozumunda toplanan ürün şarap yapıldıktan sonra Bizzoni'nin anlaştığı tüccarlar aracılığıyla satılıyor. Yıllık yaklaşık 45 bin şişeyi bulan üretimden elde edilen kar ise devlete gidiyor. Mahkûmlar bir sera ve bahçede de organik domates, elma, çilek ve bal üretse de bunları kendileri tüketiyor. Hapishane yönetimi azılı suçluların taşkınlıklarıyla uğraşmak zorunda kalmadığı için memnun.
(Radikal)
333
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.