Magazin

Gülmek her derde deva

Gülmek her derde deva

Sağlıklı yaşamanın ve mutluluğun ön koşullarından birinin gülmek olduğu belirtildi. Araştırmalara göre, gülmek, vücudun doğal "mutluluk hapı" olan endorfin salgılanmasına neden oluyor, sinirleri gevşetiyor, sindirim sistemini çalıştırıyor ve kan dolaşımını kolaylaştırıyor.

Psikolog Prof. Dr. Zuhal Baltaş, Remzi Kitapevi'nden çıkan "Verimli İş Hayatının Sırrı: Stres" isimli kitabında stresle başa çıkmanın basit ama etkili yöntemlerini anlattı. Bu yöntemlerden birinin gülmek olduğuna dikkat çeken Baltaş, gülmenin insan psikolojisi ve fizyolojisindeki etkilerini şöyle anlattı:

"Gülmek, vücudun doğal mutluluk hapı olan endorin salgılanmasına neden oluyor. Yani mutluyken güldüğümüz gibi, güldüğümüzde de mutlu oluruz. Gülmek tedavi eder. Stresin ülser, yüksek tansiyon, baş ağrısı gibi hastalıkları tetiklediği bilindiği gibi, gülmenin de sinirleri gevşettiği, sindirim sistemini çalıştırdığı, kan dolaşımını kolaylaştırdığı da bilimsel olarak ortaya konmuştur. Gülmek kişiye mutluluk vermenin dışında egzersiz yapmasını da sağlar. Gülmenin beden üzerindeki etkileri konusunda yapılan tıbbi araştırmalarda gülmek `iç aerobik' olarak adlandırılıyor. Kahkahalarla gülmek, vücudun üst kısmındaki tüm kasların, sinirlerin ve organların egzersiz yapmasını sağlıyor. Eğer bir saat boyunca kahkahalarla gülebilseydik, 500 kalori harcayabilirdik. Üstelik gülmek kolaydır da; örneğin gülmek için 26, kaşları çatmak için 62 kas hareketi gerekir."
Yayın tarihi: 19.09.2002
577
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.