Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Güleriz ağlanacak halimize

Güleriz ağlanacak halimize

Çoğu ölümle sonuçlanan birçok olay hem gülünesi hem de ağlanası Türkiye'yi gözler önüne seriyor. Tilki yerine annesini vuranlardan, ineği bağlamaya çalışırken ipiyle boğulanlara kadar her gün rastlanan olaylar ders olmuyor.

Gazetelerin 3. sayfalarını dolduran, televizyonların haber bültenlerinin büyük bölümünü işgal eden ve çoğu ölümle sonuçlanan asayiş haberlerinin büyük çoğunluğunun kaynağını ihmal, vurdumduymazlık, "bana bir şey olmazcılık" oluşturuyor.

Kimi güldüren, kimi "bu kadar da olmaz ki" dedirten olaylar arasında neler yok ki. Tilki vuracağım diye annesini öldürenler, fareye, yılana ateş ederken yakınlarını veya komşularını vuranlar, minicik bebeklerin kontrolsüz konuldukları yerlerde ölümleri, tabancayla oynarken öldürmeler, tüm uyarılara rağmen korkuluksuz damlarda uyurken düşüp ölmeler ve diğerleri...

Hemen her gün onlarca örneğine rastladığımız haberlerden bazıları şöyle:

Tilki yerine annesini öldürdü

Çorum'un Sungurlu İlçesi'ne bağlı Kula Köyü'nde Orhan Altuntaş, tavuklara dadanan tilkiyi öldürmek için kümeste pusu kurdu. Altuntaş sabaha karşı tavukları kontrol etmek için kümese gelen annesi Bayram Altuntaş'a, tilki sanarak ateş etti. Bayram Altuntaş olay yerinde öldü.

Osmaniye'de Alpaslan Apaydın, evinin bahçesindeki ağaçta gördüğü yılana, av tüfeği ile ateş etti. Saçmalardan bazıları yılana, bazılarıda evinin önünde oturan İsrafil Söyler'e isabet etti. İsrafil Söyler yaralandı.

Yine Osmaniye'nin Düziçi İlçesi'ne bağlı Çamiçi Köyü'nde Ahmet Kuyaş, tarla faresine av tüfeğiyle ateş ederken Fetih Yılmaz ve Abdurrahman Köksal'ı yaraladı.

Hareket halindeki kamyondan atlayınca

Çorum'un Laçin İlçesi Narlı Köyü yakınlarında, 16-17 yaşlarındaki gençler Aydın Beğenmiş, Caner Gökgöz ve Hasan Serkek, Hüseyin Ayvaz'a ait, park halindeki 57 DD 476 plakalı kamyona sürücüden habersiz bindi. Kamyonun vitesleriyle oynayan 3 kişi, vitesin boşa geçmesiyle aracı hareket ettirdi.

Kamyon yokuş aşağı hızlanınca korkuya kapılan Hasan Serkek, Caner Gökgöz ve Aydın Beğenmiş araçtan atladı. Aydın Beğenmiş kafasını yere çarparak yaralandı. Beğenmiş, hastaneye kaldırılırken yolda öldü.

Bağlamaya çalıştığı ineğin ipi

Samsun'un Bafra İlçesi'ne bağlı Eldavut Köyü'nde 62 yaşındaki Hüseyin Sezen, evinin önündeki ineğini bağlamak isterken, bir ucu ineğe bağlı ip boynuna dolandı. Kendini kurtarmaya çalışan Sezen, tedirgin olan hayvanın sürüklemesi sonucu boğularak öldü.

Salıncağa asılı kalan bebek

Kayseri'de Hürmet Akat, ziyarete gittiği babası Mehmet Dikicioğlu'nun evinde, 1.5 yaşındaki oğlu Mehmet'in uyuması için tavana bağladığı telefon kablolarıyla bir salıncak kurdu.

Oğlunu bu salıncağa yatırıp düşmemesi için de belinden iple bağlayan anne, daha sonra evine süt almaya gitti. Bu sırada uykusundan uyanan Mehmet, salıncaktan inmeye çalışırken, beline bağlanan ipin boynuna takılması sonucu askıda kalarak boğuldu.

1.5 aylık bebek beşikte ters dönünce

Giresun'un Espiye İlçesi'ne bağlı Kaşdibi Köyü'nde, anne Sunay Yıldız, evin su ihtiyacını karşılamak amacıyla 1,5 aylık bebeği Suba'yı yanlız bırakarak köy çeşmesine gitti. Anne Yıldız, eve döndüğünde beşikte ters dönen bebeğinin cesediyle karşılaştı.

anlıurfa'da ise 3 yaşındaki Mustafa Doğan, Yeşildirek Mahallesi'ndeki evlerinde oynarken duvar kenarında bulunan yorganlarınüzerine devrilmesi sonucu öldü.

Tabancayla oyun

Giresun'un Güce İlçesi'ne bağlı Kulancak Köyü'nde evde büyükler olmadığı bir sırada, babası Niyazi Hoçur'a ait tabancayı alarak oynayan E.H (10), tabancanın ateş alması sonucu, yanında bulunan akrabası Ali Hoçur'un (10) ölmesine neden oldu.

Bunlar da işgüzarlık

Kayseri'de, bir ATM'den para çekmek isteyen Atıf K. (20), kartı ATM'ye sıkışınca, evine giderek bir keser alıp geldi.

Atıf K, keserle kartını çıkarmak isterken devriye gezen polis ekiplerince yakalanarak karakola götürüldü. Atıf K'nin, ifadesinde, kötü bir amacı olmadığını, sıkışan kartını almaya çalıştığını söylediği öğrenildi...

Osmaniye'de, Emniyet Müdürlüğü ek binası önünde çişini yapmak isteyen Ferit Çağla (29), görevli polisin uyarısına küfürle karşılık verince gözaltına alındı.

Bursa'da, Murat U. adlı genç, kendisiyle evlenmek istemeyen genç kızı, sokakta rastladığı sırada , "Ya benim olursun ya da seni kimseye yar etmem" diyerek av tüfeğiyle bacağından vurarak yaraladı.

Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesi'nde Erkan Türker (18), boş olduğunu sandığı tabancayı arkadaşı Gündüz Ulutaş'a (19) doğrulttu. Türker, arkadaşına "seni vurayım mı" dedi. Ulutaş ise "canın sağolsun" diye karşılık verdi. Bunun üzerine tetiği çeken Türken arkadaşını kalçasından yaraladı.

Mevsimlik ölümler

Bu arada, vurdumduymazlıkla gelen ölüm ve yaralanmalar mevsime göre de değişebiliyor. Bunlardan biri, daha çok güneydoğu illerinde korkuluksuz damlarda yatanların düşmesiyle meydana gelen ölümler ve yaralanmalar.

Diğeri de suda boğulmalar. Serinlemek için girilen denizde, ırmakta ve sulama kanalında yüzme bilmediği için boğulanların sayısı yüzleri geçiyor...
381
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.