Magazin

Guinness'a Türkiye'den yeni adaylar

Guinness'a Türkiye'den yeni adaylar

19 yıldır ekranlardaki 'Olacak O Kadar', tekrarı 490 kez yayımlanan 'Çocuklar Duymasın' ve davakolik olan Ebru Şimşek Guinness'a adaylar.

Türkiye, Guinness Rekorlar Kitabı'nın abonesi olma yolunda. Guinness Türkiye Fahri Temsilcisi, İTÜ Maden Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Kural'ın verdiği bilgiye göre, Guinness aracılığıyla rekorlarını tescillemek için başvuruda bulunan son üç isim, tiyatro sanatçısı Levent Kırca, manken Ebru Şimşek ve senarist Birol Güven oldu.

Prof. Dr. Kural, "Birol bey, sahibi olduğu prodüksiyon şirketi adına, 'Çocuklar Duymasın' adlı dizinin 13 bölümünün, bir TV kanalında 490 kez tekrarlandığı gerekçesiyle, en fazla tekrarı yayımlanan dizi olarak müracaatını yaptı" diye konuştu.

Kural, manken Ebru Şimşek'in 'hakkında en fazla dava açılan kişi' olarak başvuruda bulunduğunu söyledi. Tiyatro sanatçısı Levent Kırca ise 19 yıldan bu yana çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan 'Olacak O Kadar' adlı programıyla rekorlar kitabına girmek için harekete geçmiş. Üç başvuruyla ilgili gerekli dosyalarını hazırladığını belirten Kural, Guinness'ten gelecek yanıtı beklediklerini söyledi.

Türklerin Guinness maceraları bunlarla kısıtlı değil. Kitapta yer alan rekorlarımızdan bazıları şöyle: Eczacıbaşı Bayan Voleybol takımı 17'si üstüste, 23 kez Türkiye Kupası'nı alarak Rekorlar Kitabı'na girdi. Türk Lirası 2001 yılında 112 ülke para birimi arasında en değersizi olarak rekor kırdı. Dönerci Kadir Kaya, 1 ton 30 kilogram ağırlığındaki dev döneri, milli futbolcu Hakan Şükür ise 2002 Dünya Kupası'nda, Güney Kore'ye maçın 11. saniyesinde attığı golle kitapta yer aldı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 28.01.2005
391
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.