Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Guinness para vermiyor!

Guinness para vermiyor!

Guinness Türkiye Temsilcisi Prof. Dr.Orhan Kural, Guinness'in kırılan rekorlar karşılığında herhangi bir para ödülü vermediğini söyledi.

Guinness Türkiye Temsilcisi Prof. Dr.Orhan Kural, Guinness'in kırılan rekorlar karşılığında herhangi bir para ödülü vermediğini söyledi.

Prof. Dr. Kural, Guinness'e girmek için gerçekleştirilen rekorlar karşılığında para ödülü verildiği yolunda kamuoyunda düşünce olduğunu belirterek, bu düşüncenin yanlış olduğunu söyledi. Guinness'in hiçbir rekortmene para ödülü vermediğini ifade eden Prof. Dr. Kural, 'Sadece rekoru tescil ediyor. Bu Guinness´in ana prensibidir' dedi. Prof. Dr. Kural, Guinness'in sadece, İnternet sitesi ve kitabında rekorla ilgili yayınlanan fotoğraflar için bir telif hakkı ödemesi yaptığını, bunun da rekoru kıran kişiye değil fotoğrafı çeken kişiye yapıldığını kaydetti.

Türkiye'de prosedürle ilgili hata var
Türkiye'de Guinness'e girmek isteyenlerin prosedürle ilgili hatalar yaptığını ifade eden Prof. Dr. Kural, şunları söyledi: 'Rekor denemesi için en az 7 ay önceden yazışmaların başlaması gerekiyor. Birçok kişi rekor kırmak istiyor, fakat her alanda branş yok. Çok ilginç bir konu saptandığında Guinness tarafından açılabiliyor. İnsanlar bir hafta önce bilgi veriyor ve rekor denemesini noter huzurunda gerçekleştirmek istiyor, daha sonra bunun onaylanacağını düşünüyor. Böyle bir uygulamayı Guinness kabul etmiyor. Bazı valilerimiz de rekor konusunda yanlış yapıyor. Çünkü bu daha önceden çalışma istiyor. Bir haftada yapılabilecek bir iş değil.'

Prof. Dr. Kural, gözünden 2,79 metre uzaklığa su fışkırtarak Guinness rekorlar kitabına giren İlker Yılmaz'ın 30 Mayısta İspanya'da bir televizyon programına katılacağını ve gözünden çıkaracağı suyla 5 mumu söndüreceğini söyledi.
578
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.