Magazin

Guinness bize çalışıyor!

Guinness bize çalışıyor!

1955'ten bu yana rekorları kayıt altına alan Guinness'e Türkiye'den ayda ortalama 20 başvurusu yapılıyor.

İlk baskısı 1955 yılında yapılan Guinness Rekorlar Kitabı'na bugüne kadar 18 rekorla adını yazdıran Türkler, 2005 yılında da rekor denemelerine aralıksız devam etti.

Guinness Türkiye Fahri Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural, rekor kırma fikrinin ilk kez İrlanda'da Guinness Bira Fabrikası'nın başkanı Hugh Beaver'in gittiği bir av partisindeki sohbet sırasında 'Avrupa'daki en hızlı av kuşu hangisidir?' tartışmasından çıktığını belirtti.

Prof. Dr. Kural, Beaver'in o tartışma sırasında bu tür sorulara yanıt verebilecek bir kitabın ilginç ve bilgilendirici olacağını öngördüğünü ifade ederek, Beaver'in bu fikrinin, Londra'da Norris ve Ross McWhirter kardeşler tarafından 1955 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'nı yayınlamasıyla hayata geçtiğini, günümüze kadar devam ettiğini ve en çok satan kitaplar arasında yer alarak rekor kırdığını bildirdi.

Prof. Dr. Orhan Kural, Guinness'in Londra'daki merkezine yılda ortalama 70 bin kişinin "en" olmak için başvurduğunu belirtti. Kitapta çoğunlukla sıradışı başarıların yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Kural, her rekorun Guinness Rekorlar Kitabı'nda veya web sayfalarında yer almadığını söyledi. Prof. Dr. Kural, rekor kırılması durumunda bunun için para ödülü verilmediğini, bir sertifika ile ödüllendirildiğini, rekor sırasında fotoğraf çekimi yapılmışsa bunun için telif ücreti ödendiğini kaydetti.

Prof. Dr. Orhan Kural, rekor için kendilerine telefon ve e-posta ile başvuru yapılıp, o rekor için özel kurallar tam yerine getirilmeden kimsenin rekor denemesine kalkışmaması gerektiğini de vurguladı. Prof. Dr. Kural, başvurudan yaklaşık 3 ay sonra komisyonda kabul edilen rekorların sertifikasının verildiğini, uygun görülmezse ise red yanıtının geldiğini belirtti.

Konya ve Kayseri rekortmenlikte önde
Türkler'in rekora meraklı bir millet olduğunu belirten Prof. Dr. Kural, kendilerine ayda ortalama 20 başvuru yapıldığını, bunların bir kısmının Guinness kategorisi dışında kaldığı için elendiğini kaydederek, Türkiye'den Guinness rekoru için en fazla başvurunun Konya ve Kayseri illerinden, en az başvurunun ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan yapıldığını bildirdi.

Prof. Dr. Kural, 2005 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için kendilerine 80'i aşkın başvurunun yapıldığını da anlatarak, bu başvuruların bir kısmının elendiğini, bir kısmı için ise yanıt beklendiğini söyledi.

Rekorlarımız...
Prof. Dr. Orhan Kural Guinness Fahri Temsilciliği'ne başlamadan önce Türkiye adına kitapta yer alan rekorlar ise şöyle:

 • Kişi başına ekmek tüketiminde 'dünya birinciliği' (Yılda 199.6 kilogram).

 • Futbolcu Hakan Şükür'e ait Dünya Kupası'nda atılan 'en hızlı gol' (29 Haziran 2002).

 • Tevfik Esenç'in, 81 sessiz harften oluşan bir Kafkas dilini 'dünyada tek konuşan kişi olması'. (1992 yılında vefat etti)

 • Selçuk-Efes'te '20 bin kişinin aynı anda deve güreşi izlemesi'.

 • 150 milimetre boyutunda 'dünyanın en büyük fosilinin' (foraminiferida) Türkiye'de bulunması.

 • Dünyanın 'en değersiz parası'nın Türk Lirası olması (Şubat 2003, 1 USD= 1.672.449 TL). Bu rekorun değiştirilmesi için İngiltere'ye müracaat edildi.

 • Artvinli Mehmet Özyürek'in (8.8 santimetrelik) 'dünyanın en uzun burnu'.

 • Halterci Naim Süleymanoğlu'nun 1 ve Halil Mutlu'nun halterde kırdığı 3 farklı rekor.

 • Bilkent Üniversitesi'nce 'dünyanın en küçük mikrofonu'nun yapılması (Ortalama saç kalınlığı 50 mikron iken bu mikrofunun çapı 40 mikron).

 • Edirne'de 1460 yılından beri aralıksız devam eden Kırkpınar yağlı güreşleri dünyanın en eski güreş organizasyonu."
  Yayın tarihi: 10.01.2006
 • 421
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.