Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Grönlandlı avcılardan ABD'ye 'üs' davası

Grönlandlı avcılardan ABD'ye 'üs' davası

Grönland'daki Thule Amerikan hava üssünün büyütülmesi için, 1953 yılında topraklarını terk etmeye zorlanan Grönlandlı avcı ve balıkçılar, topraklarına dönebilmek için, yarın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde dava açacaklar.

Toplu davayı açacak 860 ''İnuit'' yerlisinin avukatı Christian Harlang, ''Thule avcılarının, kuzey Grönland'da yaşam kaynaklarının bulunduğu yegane yer olan eski topraklarına dönüşü hem yasal, hem de şart'' dedi. Harlang, ''Kuzeydeki bölgenin sonsuz büyüklüğü göz önüne alındığında, üssün yeri değiştirilebilir, ama hayvanların yeri değiştirilemez'' diye konuştu.

Danimarka'yı da dava etmişlerdi
''Hingitaq 53'' adlı derneğin çatısı altında birleşen davacılar, 1990'lı yıllarda olaydan sorumlu tuttukları Danimarka hükümetini dava etmiş, 1999'da tazminat kazanmışlar, ancak bunu yetersiz bulmuşlardı. Grönlandlı avcılar, kendi av ve balıkçılık alanlarının geri verilmesini ve kendilerine tatminkar düzeyde tazminat ödenmesini istiyor.

Amerikan radar üssünün güvenlik bölgesinin genişletilmesi üzerine,''İnuit'' yerlileri 1953'te göçe zorlanmış, zengin av ve balık sahalarından çok uzaktaki Qanaq'a yerleştirilmişlerdi.
397
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.