Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Gripte ilaç değil, sıvı gıda alın

Gripte ilaç değil, sıvı gıda alın

Uzmanlar, üst solunum yollarında virüs türü mikropların neden olduğu bulaşıcı soğuk algınlığı hastalığında sürekli ilaç kullanımının tedavide ilerleme sağlamadığını belirterek bol sıvı gıdalar tüketilmesini önerdi.

Konya Sağlık Müdürü Dr. Eşref Okunakol, soğuk algınlığının ilk belirtilerinin genelde boğazda takılma hissi, burun akıntısı ve hapşırık olurken, başlangıçta su gibi burun akıntısı bir süre sonra sarı-yeşil renkli ve koyu hale gelebileceğini söyledi.

Okunakol, "Çocuklarda boğaz ağrısı, öksürük, baş ağrısı, ateş, halsizlik, kas ağrıları ve iştahsızlık görülebilir. Hastalık belirtileri olanlarla hastalığın ilk ikinci ve dördüncü günleri arasında temas edilmemesi gerekir. Soğuk algınlığına yakalananlar özellikle burun temizliğinden sonra sık sık ellerini yıkamalı, öksürür ve hapşırırken ağız ve burunlarını kapamaları, kalabalık yerlerden uzak durmaları gerekir" dedi.

Tedavisi için kesin etkili ilaç bulunmayan hastalığın 7- 14 gün arasında iyileştiğini belirten Dr. Okunakol, Soğuk algınlığının düzelmesinin zamana bağlı olduğunu kaydederek şunları söyledi:

"Bu süre içinde dinlenip, bol sıvı gıda alınması (su, meyve suları) gerekir. Genellikle ağrı kesici, dekonjestan ve alerji karşıtı maddeler içeren soğuk algınlığı ilaçları kullanılmakta olup bunlar hastalığı iyileştirmekten ziyade kas ağrısı, burun tıkanıklığı ve baş ağrısı gibi belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olmaktadır.

Buruna fizyolojik serum damlatılması ve oda havasının nemlendirilmesi burun tıkanıklığı şikayetini hafifletir. Boğaz ağrısının şiddetlenmesi ve uzun sürmesi, öksürükle birlikte koyu balgam gelmesi veya öksürüğün 10 günden uzun sürmesi, vücut ısısının 38 derecenin üzerinde olması ve birkaç gün sürmesi, göğüs ağrısı, sık nefes alma, yutma güçlüğü, sıvı gıda almama, kulak ağrısı, uyuklama hali, boyunda ağrılı şişlikler, dudak, deri veya tırnaklarda morarma gibi belirtilerden herhangi birinin görülmesi halinde mutlaka doktora başvurulmalı."
(DHA)
Yayın tarihi: 17.12.2002
387
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.