Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Grip ve soğuk algınlığı atakta

Grip ve soğuk algınlığı atakta

Türkiye'de grip salgınları ve soğuk algınlığı şikayetleri daha çok ocak ve şubat aylarında etkili oluyor.

Grip ve soğuk algınlığı; ateş, titreme, hastalık hali, bitkinlik, baş ağrısı ve şiddetli acı ve ağrılarla aniden başlar. Bu belirtilere, nezle benzeri burun akması, göz sulanması ve boğaz ağrısı, iştahsızlık, kulaklarda tıkanıklık ve basınç hissi gibi belirtiler de eşlik edebilir. Grip, soğuk algınlığına göre daha ağır seyreder. Önümüz de bayram. Bir yanda soğuk hava, diğer yanda kalabalık ortamlar ve bayramlaşmalar bulaşmayı kolaylaştıracak!

Grip ve soğuk algınlığının mevsimi ne zamandır?
Grip ve soğuk algınlığı her mevsimde görülür. Ancak salgınlar genellikle sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında salgınlar olur.

Nasıl bulaşır?
Hastalığa yakalanmış kişinin hapşırma veya öksürme ile havaya verdiği, iki saat boyunca havada kalabilen su damlacıklarının içindeki virüsün, sağlıklı kişi tarafından solunması ile bulaşır. Öpüşme, yakın mesafeden konuşma ve kişisel eşyaların birlikte kullanılması da hastalığın bulaşmasını kolaylaştırır. Bu yüzden birbirine yakın çalışanlar veya okullardaki çocuklar özellikle risk altında.

Kimler için daha riskli?
Kronik kalp hastalığı, akciğer hastalığı ve şeker hastalığı olanlar, gebeliğin son üç ayında bulunanlar, yaşlılar, sağlık çalışanları, yuva çocukları, öğrenciler, öğretmenler, askerler, sık seyahat eden kişiler ve kalabalık ortamlarda bulunanlar, kısaca toplumun büyük bir bölümü yüksek risk grubundaki kişilerdir. Yüksek risk grubundakiler, sonbahar başında aşılanmalı.

Tedavisi nasıl yapılır?
Grip ve soğuk algınlığının tedavisi ateş, baş ağrısı, kırgınlık, bitkinlik, burun tıkanıklığı ve akıntısı, aksırık, öksürük, rahat nefes alamama gibi hastayı çok rahatsız eden ve yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren belirtilerin ortadan kaldırılmasına yönelik.

İlk belirtilerden sonra antibiyotiğe başlayanlar çok. Bu doğru mu?
Grip ve soğuk algınlığı virütik hastalıklar olduğundan, tedavilerinde antibiyotik kullanımı etkisiz. İlk aşamada hastalık belirtilerinin ortadan kaldırılmasına yönelik ilaçlar kullanılabilir. Ancak hastalık sırasında gelişen orta kulak iltihabı, sinüzit, tonsillit gibi ikincil enfeksiyonlarda düzenli antibiyotik kullanımı önerilebilir. Bu nedenle öncelikle hekim teşhisi çok önemlidir.

Tedavide nelere dikkat etmeliyiz ?
Belirtilerin ortadan kaldırılması için kullanılan ilaçlar, hastanın yaşam kalitesini artırır ve hastalık döneminin daha rahat geçirilmesini sağlar. Bu amaçla, görülen tüm belirtilerin ortadan kaldırılması için etkili maddeleri bir arada içeren kombine ilaçlar kullanılabilir. Tıbbi tedavinin yanı sıra istirahat ve özellikle bol sıvı alımı da tedaviye yardımcı olur.

Bazı kombine ilaçlarla ilgili iddialar var. Bunlar sakıncalı ilaçlar mı?
Ben de hastalarıma grip ve soğuk algınlığında sıklıkla hastalarıma öneriyorum. Bunları, gerçekten hiçbir dayanağı olmadan söylenmiş sözler olarak yorumluyorum. Grip ve soğuk algınlığında kullanılan ilaçlardan ciddi yan etkiler beklemiyoruz. Doktorunuzun önerdiği ölçüde kullanırsanız doğru tedavi uygulanmış olur.
(Hürriyet)
399
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.