Magazin

Grip salgını geliyor

Grip salgını geliyor

Grip salgınının her 10-15 yılda bir tüm dünyayı etkisi altına aldığını belirten uzmanlara göre bu yıl grip salgını bekliyor.

Grip, her yıl milyonlarca kişiyi yatağa düşürürken, onbinlercesinin ölümüne neden oluyor aynı zamanda önemli ekonomik kayıplara yol açıyor.

Tarihte "kimseyi esirgemeyen bir cins veba" olarak tanımlanana hastalık, her yıl Ekim-Nisan ayları arasında şiddeti farklı salgınlarla karşımıza çıkıyor.

Gribin, tarihte her 10-15 yılda bir tüm dünyaya yayılan salgınlar yaptığına dikkat çeken İstanbul Üniversitesi (İÜ) CerrahpaşaTıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, en son salgının 1977-78 yıllarında görüldüğünü, bu yıl veya çok yakın bir gelecekte tüm dünyayı saracak bir salgın beklendiğini söylüyor.

Ölüme sebep olabiliyor

Yüksek ateş, titreme, baş ve kas ağrıları ile başlayan hastalık, gözde kızarma, yanma, burun akıntısı ve tıkanıklığını da beraberinde getirebiliyor. Prof. Dr. Küçükusta, hastalığın tedavisinde ateş düşürücü ilaçlar ve burun açıcı damlalar kullanılması gerektiğini söylüyor.

Grip tedavisinde istirahatın önemine dikkat çeken Küçükusta, hastalıktan korunmanın en etkili yolunun aşı olduğunu belirtiyor.

Hastalığın yüksek risk grubu içinde bebekler, yaşlılar, kalp, akciğer ve şeker hastaları yer alıyor.

Gribin, bebekler ve 60 yaş üzerindekilerde ölüme kadar gidebilen durumlara yol açabileceğini belirten Küçükusta, hastalığın, astım, kronik bronşit, şeker,kalp ve tansiyon ile böbrek hastalığı olanlarda daha şiddetli etkiler gösterdiğini söylüyor.

Bu durumlarda gribin öldürücü olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirten uzmanlar, bağışıklığın zayıflamış olduğu hastalıklara gribin daha da tehlikeli olduğunu belirtiyor.

Kortizon kullananların, AIDS ve kanser hastalarının daha iyi korunmaları gerektiği belirtilirken, sigara tiryakilerinin de hastalığa sıkça yakanlandığı ve daha ağır geçirdikleri uyarısında bulunuluyor.

Korkutan tehlikeler

Gribin en korkulan tehlikesinin zatürree olduğunu belirten Küçükusta, grip virüsünün beyine, kalp zarına veya kalp kasına yerleşerek ölümcül olabileceğini söylüyor.

Akciğerde solunum yetersizliğine de yol açabileceği söylenen gribin çocuklarda en sık görülen tehlikelerin de orta kulak iltihabı ve sinüzit olduğu belirtiliyor.

Gribin yüksek ateş yapan bir hastalık olduğunu belirten Küçükusta, erişkinlerin bunun için aspirin kullanabileceğini ancak beyin ödemi ve karaciğer yetersizliğine yol açan "Reye Sendromu"na aspirin kullananlarda daha çok rastlandığına dikkat çekiyor.

Küçükusta, grip salgınları sırasında 16 yaşından küçük çocuklara ateş düşürücü olarak aspirin verilmesini öneriyor.

Uzmanlar gripten korunmanın en iyi yollarını, sigara ve alkol kullanılmamak, düzenli uyku uyumak, stresten uzak kalmak, temiz hava, bol sebze, meyve, salata ve sıvı tüketmek olarak sıralıyor.


Yayın tarihi: 10.01.2001
371
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.