Magazin

Grip mevsimi kapıda

Grip mevsimi kapıda

'Bir haftada geçer' diye önemsenmeyen ama geçmeyen gribe karşı en etkili silahlar grip aşısı ve C vitamini. Aşı için en uygun zamansa ekim-kasım arası.

'İnfluenza' adı verilen virüs tarafından oluşturulan grip, ani olarak 39 derecenin üzerine çıkan ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösteren bir 'enfeksiyon hastalığı' olarak tanımlanıyor. Grip hastalığı dünyada her yıl 250 ile 500 bin arasında kişinin ölümüne yol açıyor. Hastalıktan korunmanın en etkili yolu C vitamini ve grip aşısı. Ancak Türkiye'de 'risk altında' yaklaşık 25 milyon kişi bulunmasına karşın, sadece 20 kişiden biri aşı oluyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer, gribin özellikle çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olan kişiler için çok tehlikeli olduğunu ve dünya üzerinde her yıl gribe bağlı sebeplerden dolayı 250 bin ile 500 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Şeker hastaları, dikkat
Usluer, şöyle konuştu: "Şeker hastalığı gibi vücudun bağışıklık sistemini etkileyen kronik rahatsızlığı olan kişilerde ölüme kadar varabilecek sonuçlar doğurur. Bu kadar ciddi sorunlara yol açabilen grip, çoğu zaman soğuk algınlığı ve nezleyle karıştırılabiliyor.

Aşı zamanı önemli
Soğuk algınlığı denilen tablo, daha düşük ateşle seyrediyor, hafif kırıklık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Gripteki kadar ağır olmadıkları için hastalar yatak istirahatiolmadan iyileşiyor. Bu hastalıklar griple karıştırılmamalıdır." Korunmanın en önemli yolunun aşılanmakolduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gaye Usluer, "Aşı yapıldığı yılda yaklaşık yüzde 70 ile yüzde 90 arasında koruma sağlar. Her yıl o yıla ait yeni bir aşıyla ve zamanında aşılanmak gerekir.

Aşı için en uygun dönem ekim ayının başıyla kasım ayının sonu arasındaki uzanan süredir. Ayrıca C vitamini kullanımı, bağışıklık sistemini güçlendirir ve özel koruyucu etkinlik sağlar" diye konuştu. İstanbul Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Öztürk ise diğer canlılarda oluğu gibi grip virüsünün de evrim geçirerek zaman içinde çok farklı yapı kazandığını anlattı. Öztürk şunları söyledi:

10-30 yılda bir değişir
"Virüs her yıl olduğu gibi, 10 ila 30 yılda bir de büyük değişiklik geçirir. Böyle olunca da virüse karşı hastalık geçirilmesi veya aşılamayla kazanılmış bağışıklık yeni açığa çıkan virüse karşı koruyucu etki gösteremez ve yeni virüsün bulaştığı kişilerde ağır ve yaygın hastalık oluşur. Büyük değişim gerçekleştiğinde dünya çapında salgınlar çıkar. Gripte komplikasyonlara bağlı ölüm oluşabilir. Ölüm oranları dünya çapında salgın esnasında daha çok artar."

Grip ve Türkiye
Aventis Pasteur İlaç Firması'nın araştırmasına göre, Türkiye'de riskli grup içinde toplam 14 milyon 500 bin kişi bulunuyor. Bunlardan büyük bölümü astım ve kronik solunum yolu hastaları. Türkiye'de, 65 yaş üstü 2 milyon 450 bin astım ve kronik solunum yolu hastası, 5 milyon 400 bin, kalp ve dolaşım sistemi hastası 2 milyon 300 bin, kronik şeker hastası 2 milyon 600 bin, hemoglobulinpati hastası 1 milyon 300 bin, kanser hastası 350 bin kişi var.

Yine aynı araştırmaya göre, bu kişilerin en az bir kişiyle birlikte yaşadığı düşünüldüğünde risk grubu içindeki kişi sayısı 25 milyona çıkıyor. Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri ise, aşı olması önerilen 20 kişiden sadece birinin bu önleme başvurması.

Çocukta ortakulak iltihabı riski yaratıyor
 • Soğuk algınlığı ve gripten dolayı kaybedilen zaman, diğer hastalıklardan dolayı kaybedilen zamanın toplamından daha fazla.

 • Grip virüsü sonbahar-kış aylarında çocuklarda görülen ortakulak iltihabı vakalarının yaklaşık yüzde 30-35'inin nedeni olarak görülüyor.

 • Her yıl dünya nüfusunun yüzde 5 ile yüzde 15'i grip hastalığına yakalanıyor. Bu, dünyada her yıl 500 milyon grip vakası görüldüğü anlamına geliyor.

 • 1918-1919 kışındaki şiddetli grip salgınında, dünya genelinde 25 ile 40 milyon kişi yaşamını yitirdi. Bu rakam, Birinci Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden insan sayısından daha fazla.

 • Gribin ABD ekonomisine yıllık maliyeti 12 milyar dolar olarak hesaplanıyor.


 • Dünyanın en pahalı gribi
 • Apollo 9 astronotunun yakalandığı grip hastalığı dünyanın en pahalı grip vakası kabul ediliyor. Astronot grip olduğu için ertelenen ay yolculuğunun NASA'ya maliyeti 500 bin dolar olmuştu.

 • Hapşırmayla birlikte grip virüsleri ağzımızdan saatte 167 kilometre hızla etrafa yayılıyor.

 • Grip virüsü havada 72 saat asılı kalabiliyor.


 • Soğuk algınlığı ile karıştırılıyor
 • Soğuk algınlığı:
 • Ateş ve baş ağrısı nadir olarak görülüyor. Kas eklem ağrıları ise hafiftir. Hastada bitkinlik olmaz ve yatak istirahati gerektirmez. Burun akıntısı ve hapşırık sıklıkla görülür. Öksürük ise hafiftir.
 • Grip:
 • Ateş yüksektir ve genellikle 39 derecenin üstüne çıkar. Baş, kas ve eklem ağrıları sıklıkla görülür. Şiddetli ve günlerce süren bir bitkinlik yaşanır. Mutlaka yatak istirahati gerektirir. Hafif burun akıntısına neden olur. Öksürük orta şiddette, hapşırık ise sıklıkla görülür. Grip nedeniyle risk altında olanlar ise şunlardır:
 • 65 yaş ve üzerindeki bireyler.

 • Şeker, astım, kronik akciğer ya da kalp-damar hastaları, Huzurevi, bakımevi ve benzeri kapalı, kalabalık ortamlarda yaşayanlar, amileliğin dördüncü ayından sonraki dönemdeki kadınlar, kan, şeker, kanser hastaları, HIV taşıyıcıları.

 • (Radikal)
  Yayın tarihi: 13.10.2003
  353
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.