Magazin

Grip kuşlardan da geçiyor

Grip kuşlardan da geçiyor

Daha önce kanatlı böceklerden geçtiği bilinen grip mikrobu son bilgilere göre kuşlardan da geçebiliyor. Kuşlardaki ile insan vücudundaki grip mikropları birleşince, değişime uğrayarak yeni bir tür grip mikrobuna dönüşüyor.

Gribin soğuk algınlığından farklı olarak ateş, halsizlik, kas ağrısı gibi belirtileri bulunduğunu anlatan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Viroloji ve Temel İmmünoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Selim Badur, dünyada her yıl işe gidilmeyen günlerin ve işgücü kaybının yüzde 12'sinin grip nedeniyle gerçekleştiğini ve grip mikrobunun insandan insana geçmesinin yanı sıra havada 72 saat asılı kalıp çok kolay bulaştığını söyledi.

Gripten korunmak için
Grip aşısının hastalıktan korunmada en etkili yöntem olduğunu söyleyen Badur, yatak istirahatı ve sıcak sıvılar alınmasının hastalığın atlatılmasında önemli olduğunu, "C vitamininin hastalığın tedavisinde etkili olduğu" yolundaki görüşlerin ise henüz bilimsel olarak ispatlanmadığını ve grip mikrobunun çok hızlı değişen bir mikrop olması nedeniyle insan vücudunun mücadele etmekte güçlük çektiğini belirtti. Grip mikrobunun kaynağına ilişkin yeni bulgular olduğuna da dikkat çekiliyor. Uzmanlar, "Daha önce kanatlı böceklerden geçtiği bilinen grip mikrobu, son bilgilere göre kuşlardan da geçiyor. Kuşlardaki ile insan vücudundaki grip mikropları birleşince, değişime uğrayarak yeni bir tür grip mikrobuna dönüşüyor ve bu tehlike arz ediyor" diye konuştular.
Yayın tarihi: 24.03.2003
448
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.