Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Gribe karşı egzersiz yapın

Gribe karşı egzersiz yapın

Kış aylarında sık görülen soğuk algınlığı ve buna bağlı ortaya çıkan gripal enfeksiyonlardan korunmak için KBB uzmanı Dr. Mustafa Cıngıllıoğlu, vatandaşların kapalı mekanlarda ve kalabalık ortamlarda bulunmaması gerektiğini söyledi. Cıngıllıoğlu, temiz havada bulunulması ve egzersiz yapılması halinde vatandaşların kısa sürede hastalıktan kurtulacağını söyledi.

Gripal enfeksiyona yakalananların tedavi gördüğü yatak odalarını sürekli havalandırmaları halinde enfeksiyondan çabuk kurtulduğunu anlatan Cıngılloğlu, şöyle dedi:

"Kapalı mekanlarda bulunan hastalar bu alandaki havayı sürekli tenefüs ederek solunum yollarına bulaşan enfeksiyonun, bronşlara yayılmasını sağlıyor. Bu hastalığın uzun bir süreye yayılmasını sağlar. Hasta kişinin tedavi süresinin uzaması ve vucüt direncinin azalması sebebiyle diğer hastalıklara da davetiye çıkarır. Ayrıca, vücut direnci zayıf kişilerde, yaşlılarda, kronik hastalığı olan kişilerde tedavi süresi uzuyor. Enfeksiyon kapan kişiler genellikle yatarak tedavi görür.

Oysa, bu yanlıştır. Kişi kaptığı mikrobu vücudundan atabilmek için egzersiz yapmalı ve temiz hava almalıdır. Temiz havada bulunan hastalar, kapalı alanda soba veya kalorifer gibi sıcak ortamlarda bulunan hastalara göre daha çabuk bir sürede iyileşmektedirler."
(DHA)
410
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.