Magazin

Grass'tan yüzyılın itirafı

Grass'tan yüzyılın itirafı

Günter Grass, Adolf Hitler'in paramiliter güçlerinin savaş kolu olan Waffen SS'e gönüllü katılmış.

Nobel edebiyat ödüllü Alman romancı Günter Grass, gençliğinde Adolf Hitler'in paramiliter güçlerinin savaş kolu Waffen SS'te yer aldığını
itiraf etti.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde dün yayımlanan söyleşide Grass, savaş sırasındaki anılarını yazdığı kitabından bahsetti. Grass'ın gençlik anıları önümüzdeki ay yayımlanacak. Ünlü edebiyatçı, 'Bu gerçek benim üzerimde hep bir yüktü. Bu kitabı yazmamın bir nedeni de, yıllar boyu bu konuyu hep sır olarak saklamamdır' dedi.
Grass, 15 yaşında Waffen SS'in denizaltı birliklerine katılmak için gönüllü olmuş ancak kabul edilmemiş.

17 yaşındayken, savaşın bitmesine yakın 10'uncu Zırhlı Birliği'ne kabul edilmiş ve savaşın sonuna kadar burada hizmet vermiş. Waffen SS düzenli ordunun içinde bir çeşit gerilla savaşı veren ve fanatik gönüllülerden oluşan bir savaş gücüydü.

78 yaşındaki Grass, Nazi döneminde yetişip sonrasında yazmayı sürdüren kuşaktan öne çıkan bir isim. 1959'da yazdığı 'Teneke Trampet' adlı romanın sinema uyarlaması 1979'da Oscar kazanmıştı.
Yayın tarihi: 13.08.2006
464
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.