Magazin

Grass'tan ereksiyon şiiri

Grass'tan ereksiyon şiiri

Günter Grass'ın yeni şiir ve çizimleri 'Son Danslar' adıyla kitap oldu. Kitapta, politikadan erotizme, anılardan hicivlere kadar her şey var.

Yazarlığıyla olduğu kadar ressamlığıyla da övgüyle karşılanan Nobel ödüllü Günter Grass'ın son şiirleri, 'Son Danslar' başlığı altında Almanya'da yayımlandı. Eser, yazar ve sanatçının seks, ölüm ve savaşa dair yeni dizeleri ile kendi imzasını taşıyan erotik illüstrasyonları harmanlıyor. 75 yaşındaki Grass, 36 yeni şiirini bir araya getiren yapıtında okurun karşısına sırasıyla bir dansçı, bir 'sevgili', ardından bir 'baba' ve 'deneyimli bir mantar toplayıcısı' kişiliğinde seslenirken, bir şiirinde de 'vicdani retçiyi' işliyor. Toplamda kitabın tamamı Günter Grass'ın içtenlikli bir portresini okura yansıtıyor.

Günter Grass son olarak geçen yıl yayımladığı 2. Dünya Savaşı'ndaki Alman mültecileri anlatan romanı 'Yengeç Yürüyüşü' ile gündeme gelmişti. Yazar olarak tanınmadan önce dansçı ve heykeltıraş olarak yaşamını sürdüren Günter Grass, son şiir kitabının projesine Almanya'nın kuzeyinde yer alan Behlendorf'taki atölyesinde kilden dansçı figürleri yonttuğu esnada başlamış. Figürler daha sonra taş baskıları, ardından şiir dizelerini getirmiş.

Kitabıyla ilgili Der Spiegel'le söyleşen yazar, 13 ya da 14 yaşlarında dansa başladığını anlatıyor. Savaş sırasında erkeklerin çoğu cephede bulunduğu için, yalnızlığın meyvesini topladığını anlatan Grass, savaştan sonra ülkede başlayan dans çılgınlığında da popülerliğini korumuş.

Grass'ın şiirlerinden bir tanesi ise 'Mucize' başlığı altında, yedi dizeden oluşuyor. Yazar bu çalışmasında, 'uzun yıllar süren kullanımdan sonra hâlâ işe yarayan' bir ereksiyon anını betimlemiş.

Bush ve Powell'a blues
Toplumcu görüşleriyle tanınan Günter Grass, aynı eserinde yer alan ve bir bombardıman sonrası vahşet betimlemesiyle açılan bir şiirinde ise, sürekli eleştirdiği ABD Başkanı George W. Bush'a göndermede bulunarak, kendisinin bir 'haçlı seferi'nde olduğuna işaret ediyor. Grass öte yandan, kitabının diğer bir sayfasında yer alan 'Askeri Blues' adlı şiirinde ise ABD'deki ırkçılığı ve ülkenin güneyindeki köle ticaretini konu ediniyor. Grass bu şiirinde eleştiri oklarını büyük ihtimalle ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'a şu dizelerle yöneltiyor:

Sınıflarının tepesinde, Westpoint'teki insanlar/Yaparlar işlerini/beyazdan daha beyaz/... Devam ederler öylece, şikâyetçi olmadan/tıpkı eski kunduracı çocuklar, zenciler ya da kara tosbağalar gibi/Yaparlar küresel vazifeleri ne ise/patron-efendilerinin.
(Radikal)
Yayın tarihi: 10.09.2003
507
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.