Magazin

Gözlerinizi kardan koruyun

Gözlerinizi kardan koruyun

Yurt genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle zeminin beyaz örtüyle kaplanması, güneş ışınlarının daha fazla yansıyarak, gözleri olumsuz yönde etkilediği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Özkağnıcı, karın, güneşin ultraviyole ışınlarını yansıttığını, bu ışınların da göz sağlığı için tehdit oluşturduğunu kaydetti. Özkağnıcı, uzun süreli bu ışınlara maruz kalan kişilerde keratit "göz bebeklerinde ağrılar veya batma" olabileceğini, ayrıca baş ağrısına da yol açabileceğini ifade etti.

Karlı ortamda uzun süreli kalan ve gözlerini korumayan kişilerin bu yansımalardan daha fazla etkileneceğini belirterek, şunları söyledi: "Karlı ortamda uzun süre kalan kişiler, mutlaka güneş gözlüğü kullanmalı. Bir de hava güneşliyse, bu tehlikenin boyutu çok daha artar. Özellikle uzun yolda araç kullanan sürücüler, gözlerini yormamak ve olası kazalara neden olmamak için karlı havalarda güneş gözlüğü kullanma konusunda daha hassas olmalıdır."

SÜRME, KAMAŞMAYI ÖNLÜYOR
Özkağnıcı, bazı kişilerin gözlerini korumak amacıyla göz altlarınasürme çektiğini, bunun ancak kamaşmayı engelleyeceğini gözü ışınlardan korumayacağını belirterek, "Fazla ışın yansıması nedeniyle retinada meydana gelecek hasarlar, görme kalitesini ve görüş netliğini yüzde 70`e kadar düşürebiliyor" diye konuştu. Özkağnıcı, karlı ortamda gözleri korumamanın, bazı durumlarda geçici körlüğe de yol açtığını sözlerine ekledi.
(AA)
Yayın tarihi: 21.12.2002
348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.