Magazin

Göz tansiyonu sakarlık nedeni

Göz tansiyonu sakarlık nedeni

Göz tansiyonunun sakarlık nedeni olduğu ve önemsenmeyip tedaviye gidilmezse görme kayıplarına varan sonuçlar doğurabildiği bildirildi.

Opr. Dr. Cengiz Barslan, halk arasında "karasu hastalığı ya da göz tansiyonu" olarak bilinen "glokom hastalığı"na karşı vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı. Üretilen sıvının, gözü terk etmesinde karşılaştığı engeller nedeniyle göz içi basıncının artması olarak tanımlanan hastalığın görme alanında daralma ve göz sinirlerinin tahribatına neden olduğunu belirten Barslan, "Gerekli önlemler alınmadığında görme kaybına varan sonuçlar doğurabilir" uyarısında bulundu.

Barslan, hastalığın doğuştan olabileceği gibi, genellikle orta yaşta başlayan ve genetik geçiş gösteren bir rahatsızlık olduğunu, kaydederek, şunları söyledi: "Genelde ağrıya sebep olmadığı için sinsi seyir izler. Bazen kişiler, son zamanlarda çok sakarlaştıklarından, sürekli sağa sola çarptıklarından şikayet ederler. Bunun sebebi sakarlık değil glokom rahatsızlığı olabilir. Bu yönde dikkat çekici gelişmeler gözlenirse mutlaka bir uzmana başvurmak gereklidir."

Tedavide başarılı sonuçlar alındığını belirten Barslan, "Ancak, oluşmuş hasarın geriye döndürülmesi mümkün değil. Gecikme bu açıdan dasakıncalıdır" dedi.
Yayın tarihi: 14.07.2002
519
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.