Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Gönülleri şahinlerde

Gönülleri şahinlerde

Arapların yanı sıra Kuzey Afrika, Almanya, İspanya, Fransa dahil 20 ülkeden şahinseverler Abu Dabi'de buluştu.

Arap dünyasının 'şahinsever' prensleri, petrol zengini şeyhler, şair ve ressamlar gönül verdikleri bu yırtıcı kuşun onuruna Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de bir araya geldi. Ama Emirlikler Şahinciler Kulübü'nün düzenlediği 'Abu Dabi Avcılık ve Binicilik Fuarı'na akın edenler sadece Araplar değildi. Kuzey Afrika, Almanya, İspanya, Fransa ve Rusya dahil 20 ülkeden 180 firma yırtıcı hayvanları eğitme ve yetiştirme ile ilgili bin bir çeşit tekniklerini sergiledi.

Kulüp başkanı Muhammed Halef el-Mazrui, "Bütün şahinseverleri tek çatı altında buluşturmaya, soyları tehlikede olan bu varlıkların korumaya çalışıyoruz" dedi. Mazrui, şahinlerin silahla yakalanması ve kaçakçılık yüzünden soylarının tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Mazrui, şahinler ve toy kuşlarının kaderiyle yakından ilgilenen BAE Başkanı Şeyh Zayid bin Sultan el Nahayan'ın, bunların eğitimi, yetiştirilmesi ve özel klinikleri için 100 milyon dolar harcadığını söyledi.

Fuar çerçevesinde ayrıca 'en güzel şahin' ve 'en büyük şahin' ve kuşlar için yazılmış 'en güzel şiir' seçildi. BAE'den çok sayıda varlıklı insan sıklıkla Fas, Pakistan, Özbekistan ve Türkmenistan gibi ülkelere yırtıcı kuşlarıyla avlanma turu yapıyor. Şahin kaçakçılarının gözde ülkeleri ise Türkiye, İran ve Pakistan.
(Radikal)
515
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.