Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Gölgesinden korkan bir nesil yetişiyor

Gölgesinden korkan bir nesil yetişiyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre her 3 çocuktan biri trafik kazası ve terör korkusu yüzünden ailesi tarafından tek başına sokağa çıkarılmıyor

Yapılan bir araştırma, günümüz çocuklarının artan şiddet olayları nedeniyle sokağa tek başına çıkmaz hale geldiğini ortaya koydu. Dünyanın en büyük araştırma şirketlerinden NOP tarafından uygulanan anket, çocukların üçte birinin sokağa, bakkala gitmek için bile tek başına çıkmadığını gösterdi. Çocukların oynama alanları da önceki jenerasyona göre yüzde 90 azaldı. Artık çocuklar, hem aileleri izin vermediği için hem de yeteri kadar serbest alan olmadığından evlerinden en fazla 100 metre uzaklaşabiliyor.

Aileler baskı altında
Bunun ana nedeni olarak ailelerin aşırı korumacı hale gelmiş olması gösteriliyor. Ebeveynlerin dörtte üçü sokakta oyun oynamanın çocuklar için riskli olduğunu düşünüyor. Üçte 2'si ise çocukları ne zaman dışarı tek başına çıksa endişe ettiklerini itiraf ediyor. Ancak ailelerin bu tavrında toplumun da etkin rolü var. Kent Üniversitesi'nde sosyoloji profesörü olan Frank Furedi "Mahallede yalnız başına dışarı çıkan, markete giden tek çocuk sizinkiyse, kendinizi sorumsuz hissediyor ve çocuklarınızı içeride tutmaya çalışıyorsunuz" yorumunu yaptı.

Televizyona yöneliyorlar
Ancak bu korumacı tavrın çocuklar üzerinde önemli etkileri da oluyor. Araştırmaya göre çocukların yüzde 50'si günde en az 3 saat televizyon ya da bilgisayar karşısında oturuyor. Yeteri kadar hareket etmeyen bu çocuklar fazla kilolu hatta obez olma riski taşıyor. Çeşitli sağılık sorunları yaşamaya başlıyorlar. Ayrıca uzun vadede, paranoyaya kadar varabilecek psikolojik problemler de yaşayabilecekleri belirtiliyor. Kidscape adlı çocuk derneğinin yöneticisi Michelle Elliot "Kendi gölgesinden korkan bir nesil yetişiyor. Aileler çocuklara dışarıda korkunç bir dünya olduğunu söyleyip duruyor. Bu mesajı değiştirmemiz gerekiyor" dedi.
Yayın tarihi: 25.10.2004
442
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.