Magazin

Gökalp: Hormon zararsız

Gökalp: Hormon zararsız

Tarım Bakanı Gökalp, bilinçsiz ilaç kullanılmadığını belirterek hormon konusunda insan sağlığına etki edecek herhangi bir kalıntının söz konusu olmadığını savundu. Gökalp, zehirli ilaç kalıntısına ise sadece biberde rastlandığını söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp tarımda hormon ve zirai ilaç kullanımı ile ilgili haberler üzerine Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında Bakanlığı'nın hormon ve zirai ilaç kullanımı konusunda her türlü denetimi sürekli yaptığını ve bu konuda herhangi bir olumsuz durumun tespit edilmediğini belirtti

Tüketicinin sağlığı konusundaki hassasiyetlerini devam ettireceklerini belirten Bakan Gökalp, bu tartışmaların sınır ticareti kapsamında gıda ithalatının son verilmesinden ya da üreticinin elinden ucuz fiyatla ürün alıp, spekülasyon yapmak isteyenlerden kaynaklanmış olabileceğini bildirdi.

ÇİLEK YEDİ!

Çernobil faciasından sonra çayların radyasyonlu olmadığı iddiasını kanıtlamak için basının önünde çay içen bakan Cahit Aral gibi Bakan Gökalp de toplantıdan sonra çileklerden yerken, ''Hormon bakarak anlaşılmaz, bakarak hormon analizi yapılmaz, bilime saygılı olun'' dedi.

Bakanlık tarafından uygulanmakta olan çiftçi kayıt sisteminin kontrollü üretim açısından önemli yararlar sağlayacağını vurgulayan Bakan Gökalp, şöyle devam etti:

''AB'den 19 bin ton et ithalatı için anlaşma var. Biz bu ithalata izin vermedik, onun ardından deli dana çıktı, şap çıktı. Hacda kesilen hayvanların etinin getirilmesine karar verildi izin vermedik çünkü rift vadisi humması vardı. Biz olayları günlük değil, saat bazında takip ederiz. Bunlar bizim hassasiyetimizdir. Hassasiyetimizin delilleridir. Sınır ticareti kapsamında 52 çeşit gıda ürünü getiriliyordu bunları yasakladık.

Son üç yıldır ne tarım bakanı ne de çalışanları uyuyor. Tüketicinin sağlığı konusundaki hassasiyetimizi devam ettireceğiz. Eskiden sınırdan giren karpuz elma için yazılmazken neden bunlar bizim ürettiğimiz ürünler için yazılıyor. Bunlar ne gıda profesörü ne üretici. İnadına üretime devam edeceğiz. Türkiye'yi bazılarının açık pazarı haline getirmeyeceğiz.''

TOPU GÜMRÜKLER'E ATTI

Türkiye'den ihraç edilecek her türlü tarımsal üründe, bitki sağlık sertifikası yanında gıda sağlık sertifikasının da aranmasının gerekli olduğunu vurgulayan Bakan Gökalp, Almanya'ya ihraç edilen biberde gıda sağlık sertifikasının bulunmadığını belirterek, şunları söyledi:

''Niye gıda sertifikası olmadan ürüne çıkış izni verildi? Birileri niye gıda sertifikası almadan ürün gönderdi? Yoksa bunlar ithalat mı yapacak? Sorumlu kimdir?''

Bakan Gökalp, bunda sorumlunun Gümrük Müsteşarlığı olup olmadığı yönündeki soruya da, ''Siz nasıl değerlendiriyorsanız öyle. Gıda sertifikası olmadan hiç bir ürünün sınırdan çıkarılmaması gerekir'' diye yanıtladı.
Yayın tarihi: 06.05.2002
361
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.