Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Göğüs kanserinde 'erken teşhis' devrimi

Göğüs kanserinde 'erken teşhis' devrimi

Yeni geliştirilen röntgen yöntemiyle, meme kanseri tümörlerinin şimdiki mamografi tekniklerinden çok daha erken tespit edilebileceği kaydedildi.

New Scientist dergisinde yayımlanan habere göre, yeni yöntem, tümörlerin röntgen ışınlarını belirli bir açıyla yansıtmasına dayanıyor. Bu bilgi ışığında, hekimlerin 4 milimetrelik tümörleri bile tespitedebileceği kaydedilen haberde, uygulanan tekniklerle ancak 10 milimetre büyüklüğündeki tümörlerin görüldüğü hatırlatıldı.

Londra Üniversitesi'nde görevli bilim adamı Robert Speller ve ekibi, tümörlerin röntgen ışınlarını belirli bir biçimde yansıttığını ortaya çıkardı. Speller, ana röntgen ışınından 9 derece açıyla yansıtılan ışınların ek bir detektörle toplanabildiğini kaydetti.

Yapılan mamografi tekniğinde, röntgen ışınlarının doku tarafından emilim oranına bakıldığını söyleyen Speller, röntgen filminde görülen rengi açık bölgelerin olası tümörler olarak yorumlandığını kaydetti.

Bu yöntemle küçük tümörlerin ayırt edilemediğini belirten Speller,ayrıca 45 yaşından küçük ve meme dokusu az yağlı olan kadınlarda da kitlelerin çok zor görüldüğünü ifade etti. Speller, yeni yöntemle tespit edilen küçük tümörlerin ameliyatla alınmasının daha kolay olduğunu söyledi.
377
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.