Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Göçmen kuşlara soğuk ve savaş tehdidi

Göçmen kuşlara soğuk ve savaş tehdidi

Göçmen kuşların önemli geçiş noktası konumunda bulunan Anadolu, 350´den fazla türün güneyden kuzeye göçüne sahne olurken, Türkiye´de etkili olan soğuk hava ve Irak´ta yaşanan savaş, kuş topluluklarını olumsuz etkiliyor.

Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD) Ankara Temsilcisi Tansu Gürpınar, kuzey ve güney yarımküredeki mevsim değişikliğiyle birlikte Anadolu yarımadası üzerinden kuş topluluklarının güneyden kuzeye doğru yoğun bir göç hareketi gerçekleştirdiğini ifade etti. Güneyden gelen 350´den fazla kuş türünün Anadolu üzerinden, Avrupa ile Kafkaslar ve Urallar´ın batısına doğru ilerlediğini anlatan Gürpınar, göç eden kuşların türlerine göre Türkiye´deki çeşitli sulak,ormanlık ya da açık alanlarda konakladıklarını belirtti.

"İlkbahar göçüsonbahardan daha zor"
Gürpınar, Türkiye üzerindeki göç hareketlerinin, DHKD tarafından yürütülen çeşitli özel projelerle izlendiğini ve gerekli tespit ve sayım çalışmalarının yapıldığını kaydetti. Kuş gözlemciliğinin son yıllarda özellikle üniversite gençliği arasında çok benimsenen bir uğraş dalı olmasının, kuş türlerinin ve hareketlerinin izlenmesinde önemli mesafeler katedilmesini sağladığınıifade eden Gürpınar, şöyle konuştu: "Bu sayede, bütün kuş hareketleri Türkiye´nin her yerinde gözlemleniyor. Şu anda göçmen kuşlar için tespit edilen en büyük olumsuzluk, uzayan soğuk hava şartları. Türkiye, şu anda Sibirya´dan gelen şiddetli soğuk hava dalgasının etkisi altında bulunuyor. Soğuk havanın kuşların göçünü durudurucu ve ilerlemeyi önleyici etkisi var. Ayrıca her zaman ilkbahar göçleri, doğada daha az yiyecek bulunması nedeniyle sonbahar göçünden daha zordur."

Antakya, İstanbul ve Çanakkale'de izlenebiliyor
Göç mevsimiyle birlikte Türkiye´deki konaklama alanlarının ve geçiş yollarının büyük bir yoğunluğa sahne olduğunu anlatan Gürpınar, Çukurova, Antakya-Belen, İstanbul ve Çanakkale boğazları, İç Anadolu´nun belli bir bölümünde büyük kuş göçlerinin izlenebildiğini, bu hareketliliğin nisan ayında da devam edeceğini bildirdi.

Savaş kuşları da etkiliyor
Gürpınar, Irak´ta yaşanan savaşın kuş hareketlerine etkisine ilişkin olarak da, çarpışmaların yaşandığı Basra Bölgesi´nde Fırat ve Dicle ırmakları arasındaki sulak alanların, büyük kuş topluluklarına ev sahipliği yaptığını belirtti. Bu bölgedeki çatışmaların kuş türleri açısından da olumsuzluklar taşıdığını ifade eden Gürpınar, "Savaş, kuşları da tabiki çok etkiliyor. Savaşın olduğu yerlerde büyük kuş toplulukları var. Kuşların da bundan etkilenmiş olması büyük bir olasılık" dedi.
Yayın tarihi: 26.03.2003
333
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.