Magazin

Göçebe Oğuzların meskeni yine dağlar

Göçebe Oğuzların meskeni yine dağlar

Son göçebe Oğuz boyu şehre alışamadı. Çoğu apartman dairesini bırakıp Toroslar'a döndü. Kalanlarsa, 'Ekonomiyi gördük, stresi burada duyduk' diyor.

Göçebe Yörük boylarının sonuncusu Sarıkeçililer, artık ne konabiliyor ne göçebiliyor. Yerleşik hayata geçmeleri için yaptırılan konutlar boşalmış. Çünkü şehirde her şey parayla, tek bildikleri iş hayvancılığı yapamıyor ve dağları özlüyorlar. Dağları seçenlerse çadır kuracak bir karış alan bulamamaktan bunalmış.

Köy Hizmetleri, Karaman'ın Doğukışla Mahallesi'nde Oğuz boylarından Sarıkeçililere 88 konut yaptırdı. 2001 yılında oturuma açılan konutlara yerleşen Yörüklerin önemli bir bölümü ücretsiz verilen evleri boşaltıp çetin koşullarına rağmen Toros Dağları eteklerine döndü. Üç yılda sadece 30 aile kaldı. Kalanlar yine hayvancılıkla uğraşıyor. Evlerinin yakınına yaptıkları ağıllarda küçükbaş hayvan besliyorlar. Ağılların yanında çadırlar kurarak ailece yine zamanlarının önemli bölümünü bu çadırlarda geçiriyorlar.

'Bildiğim tek iş hayvancılık'
Sekiz çocuklu Ramazan Göbüt, "Büyük hayallerle keçilerimi, develerimi sattım, iki yıl bu parayla iş yapmanın yolunu aradım. Ama hayvancılıktan başka bildiğim iş yok. Para da bitti. Borç parayla 50-60 keçi aldım. Ama ahır yok, mera yok, zorlanıyoruz. Tek avantajımız çocukların okuyabilmesi. Dağlarda daha mutluyduk. Şehirde her şey parayla. Hayvanın yemi bile! Ekonomi kavramıyla tanıştık. Stresi burada duyduk. Dağlarda yaşam belki ilkeldi ama geçim sıkıntısı yoktu" diyor.

Ev kadını Fatma Çabuk da göçebe olarak yaşadığı eski hayatını özlüyor: "Dağda evim çadırdı ama hiç değilse ekonomik sıkıntım yoktu. Burada tek avantaj çocukların düzenli okula gitmesi. Ama masrafı belimizi büküyor."

Biz bir kültürüz'
Dağdakiler de dertli. Sarıkeçililer Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Çoban, 1 Aralık'ta yayımlanan haberde 'aa' muhabirine şöyle konuşmuş: "Orta Asya'dan Anadolu'ya gelip yerleşen Oğuz boylarındanız. Ama yazın Konya ve Karaman, kışın Mersin'in yaylalarında çadır kurduğumuz için bizi taş ve sopalarla kovan bazı köylüler, pınarlarından su bile içirtmiyor. Göçebe Yörükler içinde askerliğini yapmamış, tek suç işlemiş bir kişi bile yok. Bizi neden dışlıyorlar? Biz bir kültürüz. Para, saray, köşk istemiyoruz. Çadır kuracak yer arıyoruz. Bize yer gösterilsin, bedeli neyse devlete ödeyelim."
Yayın tarihi: 09.12.2004
358
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.