Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Global felaket: Şeker

Global felaket: Şeker

Uluslararası Diyabet Federasyonu Başkanı Prof. George Alberti, diyabet (şeker hastalığı) için 'hatalı beslenme nedeniyle dünyanın önündeki en büyük sağlık tehdidi' uyarısı yaptı.

Yaklaşan global felakete karşı önlem alınmasını isteyen Prof. Alberti, aksi takdirde bütün ülkeleri bu hastalıktan kaynaklanan büyük finansal ve sosyal krizlerin beklediğini ifade etti. Dünya çapında en az 300 milyon kişinin bünyesinde glikoz toleransı eksikliği bulunduğunu, bunun da zaman içinde diyabete yol açtığını belirten Prof. Alberti, hastalık sırasında vücudun alınan yüksek kalorili yiyeceklerin içindeki şekeri kullanmak için savaş verdiğini hatırlattı.

İki tip şeker hastalığı bulunduğunu, bunlardan ilkinin genç yaşta ve aniden ortaya çıkıp, yaşam boyu insüline bağlı kalmayı gerektirdiğini anlatan Alberti, ikinci tip şeker hastalığınınsa büyük ölçüde abur cuburla beslenme ve hareketsizliğe bağlı olarak çıktığına dikkati çekti.
(Radikal)
510
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.