Magazin

Gladyatörler belediyeye bağlanıyor

Gladyatörler belediyeye bağlanıyor

Roma Belediyesi, kentin tarihi yerlerinde eski Roma İmparatorluğu askeri veya gladyatör kıyafetleriyle para karşılışında turistlerle fotoğraf çektiren kişileri sertifikalandırıp belediyeye bağlama kararı aldı.

Roma`daki tarihi Colosseum arenası ve Venedik meydanı başta olmak üzere gladyatör kıyafetleriyle turistlerle fotoğraf çektirip gelir karşılayan kişiler, bundan sonra belediyenin kontrolü altında çalışacak.

Roma Belediyesi, gladyatör olarak turistlerin karşısına çıkacak olan kişileri belirlemek için onları, genel kültür, İngilizce ve davranış sınavlarından geçirecek. Belediyenin sunacağı tarifeye göre para alacak gladyatörlerin, sahtekarlık yapmaları halinde cezalandırılacağı belirtildi.

Bu arada şimdiye kadar olduğu gibi kendilerine göre giyinen gladyatörlerin kıyafetleri de değiştiriliyor. Roma İmparatorluğu zamanına uygun olarak miğferi, yeleği, zırhı hazırlanan kıyafetler giyecek gladyatörler, her bir anıtın başına yerleştirilecek. Aksesuar olarak bulundurdukları kılınçlar ise bundan sonra güvenlik önlemi amacıyla tahtadan yapılacak.
Yayın tarihi: 02.09.2002
372
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.