Magazin

Gizemli zatürreeye 10 can

Gizemli zatürreeye 10 can

Vietnam'da bir kişinin "gizemli zatürree" adı verilen hastalıktan ölmesiyle dünya çapında hayatını kaybedenlerin sayısı 10'a ulaştı. Japonya'da üç, Romanya ve Brunei'de birer kişide hastalık saptanırken, dünyaya yayıldığı yer olan Çin'de salgının kontrol altına alındığı bildirildi.

Vietnam'da, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) genel salgın uyarısı yaptığı gizemli zatürree (SARS) nedeniyle bir kişinin daha öldü. Vietnam-Fransa Hastanesi Müdürü Lucien Blanchard, hastanede görev yapan 66 yaşındaki Fransız doktorun bu sabah şiddetli solunum sendromundan (SARS) öldüğünü söyledi. Blancard, Fransız doktorla birlikte Vietnam'da bu hastalıktan ölenlerin sayısının 2 olduğunu belirtti.

Vietnam'daki son ölümle dünyada bu hastalıktan ölenlerin sayısının 10'a yükseldi, salgına yakalananların sayısının ise yüzlerce. Vietnam-Fransa Hastanesi'nde aynı hastalıktan tedavi gören ancak daha sonra gittiği Hong Kong'da ölen Amerikalı işadamının tedavisinde bulunan bir hemşire de geçen cumartesi günü bu hastalıktan ölmüştü.

Çin'de salgın kontrol altında
Çin, güney eyaleti Guangdong'un bazı bölgelerinde etkili olan salgının kontrol altına alındığını bildirdi. Sağlık Bakanı Zhang Wenkang, sağlık kurumları ve tıbbi uzmanların hastalara zamanında acil müdahalede bulunduklarını belirterek, hastalığın nedeninin analiz edildiğini ve yayılmasının engellenmesi için acil önlemler alındığını söyledi. Beraberinde Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Çin temsilcisi Henk Bekedam da bulunan Zhang, hastalığa yakalananların iyileştiğini ve salgın bölgesinde durumun normale döndüğünü ifade etti. Hastalığın kasım ayında Çin'de ortaya çıktığı sanılıyor.


Japonya'da da üç, Romanya ve Brunei'de birer kişide, Çin'de başlayan ve çeşitli ülkelerde görülen atipik zatürree vakası saptandı. Sağlık Bakanlığı sözcüsü Hiroşi Kobayaşi, ülke genelindeki sağlık yetkililerinden alınan bilgilere göre, üç kişide gizemli zatürree belirlendiğini söyledi. Kobayaşi, iki kişinin iyileştiğini, diğer hastanın durumunun da iyi olduğunu belirtti. Sağlık Bakanlığı, önceki gün, yerel yönetimlerdeki bütün sağlık yetkililerinden, bu hastalıktan haberdar olmalarını ve şüpheli belirtiler gösteren hasta olması durumunda, derhal bakanlığa haber verilmesini istemişti.
Yayın tarihi: 19.03.2003
433
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.