Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Giysinizin boyasını sorun'

'Giysinizin boyasını sorun'

Tekstilci Süreyya Kayıhan'dan, tekstil ürünleri uyarısı: Kullanılan plastisol türü boyalar sağlık düşmanı.

Giysi seçiminde yeni bir kriter: Boyası! Ankara Organize Tekstil Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Kayıhan, giysilerde kullanılan 'plastisol' türü boyaların insan sağlığı açısından büyük tehdit oluşturduğunu ileri sürdü.

Kayıhan, üretimde su bazlı boya kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi. Avrupa dışında su bazlı boya kullanılan ürünleri talep eden pazar olmadığı için, üreticilerin 'plastisol boya' kullandığını belirten Kayıhan, "Bu durum ABD'de bile böyle.

Plastisol boya kullanımı Çin'de de çok yüksek. Üretimimizi su bazlı boyalarla yapacak olursak, en büyük pazarımız AB açısından tekstilde Çin tehdidine karşı da önemli avantaj sağlamış oluruz" dedi. Halen iç pazarda tüketilen tekstil ürünlerinde sağlığa tehdit oluşturmayacak boyaların kullanılmasını sağlayacak bir kontrol mekanizması olmadığına dikkat çeken Kayıhan, şöyle konuştu:

"Avrupalı firmaların çok büyük kısmı, ürünlerin su bazlı boyalarla basılması yönünde talepte bulunuyor. Henüz iç pazarda su bazlı boya kullanılması yönünde bir tüketici bilinci oluşmadı. İnsan ve çevre sağlığına zarar vermeden üretilen tekstil ürünlerine ilişkin bir standart olan Eko- Teks 100 mutlaka yaygınlaştırılmalı."

Plastisol boyaların özellikle bebek ve çocuklarda hormonları ve cinsel gelişimi olumsuz etkilediğini vurgulayan Kayıhan, bu boyaların belli bir oranın üstünde kullanıldığında kanser riski taşıdığını da söyledi. Kayıhan, "Bu maddenin ter yoluyla vücutla düzenli teması, bağışıklık sistemini harap ederek mide, kolon, mesane ve karaciğer kanseri risklerini artırıyor. Ayrıca çevrede çok uzun sürede yok oluyor" dedi.
(Radikal)
442
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.