Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Giysi almanın püf noktaları

Giysi almanın püf noktaları

Yaşam biçiminizi ve en sık giyeceğiniz yerleri düşünerek elbise stilinizi seçin. Mağazaları dolaşarak fiyat ve ürün karşılaştırması yapın. Her türlü renkle kombinasyon yapılabilecek renkleri tercih edin.

Bakım ve temizlenme maliyetleri giyeceklerin fiyatını artıracağı için satın alınacak giyeceklerin farklı mevsimlerde ve uzun süre giyilebilen, kolayca yıkanabilen, dayanıklı ve buruşmayyan bir kumaştan olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

İlk adımda ne tür bir giyeceğe ihtiyaç olduğunun doğru olarak belirlenmesi gerekiyor, daha sonra sahip olunan giyim eşyalarının bir listesi çıkarılmalı.

Her yerde giyilebilecek kıyafetler

-Çıkarılan bu listedeki giyim eşyalarını, günün şartlarına uygunluk ve giyilebilirlik açısından gözden geçirerek, küçük düzeltmelerle günün şartlarına uydurabileceklerinizi ayırınız.

-Bütün bunlardan sonra ne tip giyim eşyalarınızın eksik olduğunu düşünüp gerçek ihtiyaçlarınızı tespit ediniz. Tespit ettiğiniz ihtiyaçlarınızı önem ve öncelik sırasına koyarak, renk, model, kumaş cinsi gibi özelliklerini belirleyiniz.

-Satın alacağınız giyim eşyasının sitilini ve modelini belirlemede yaşantı biçiminizi ve en sık giydiğiniz giyecekleri düşünmek size yardımcı olabilir.

Daima sade ve çeşitli faaliyetler için kolayca kullanabileceğiniz giyim eşyalarının seçilmesi, aşırı derecede modaya bağlı giyim eşyalarının tercih edilmemesi daha doğru bir davranıştır.

-Satın alınacak giyim eşyalarının renk kombinasyonlarına dikkat edilerek her türlü renkle kolayca uyum sağlayabilecek renkleri tercih ediniz.

-Satın almayı düşündüğünüz giyim eşyalarının kumaşlarının farklı mevsimlerde ve uzun süre giyilebilen, kolayca yıkanabilen, dayanıklı ve buruşmayan bir kumaş olmasına özellikle dikkat ediniz.

Giyim eşyalarının maliyetinin, onların bakımı ve temizlenmeleri için harcanacak para ile giderek artacağını unutmayınız.

Plan yapmadan asla

-Alışverişe çıkmadan önce bir harcama planı yaparak kaç liralık bir giyim eşyası satın alabileceğinize karar veriniz.

-Planlamayı gerçekci yapabilmek için piyasada bulunan giyim eşyalarının fiyat ve kalitesini değişik yerlerden kontrol ediniz.

-Tüm bu planlamaların ailedeki her fert için ayrı ayrı yapılması, bir yıllık veya son bir kaç aylık giyim ihtiyacının belirlenmesi ihtiyacınız olmayan ya da çok seyrek giyilebilecek bir giyim eşyasını satın almanızı önleyerek alışverişe bilinçli bir yön verir. Ayrıca mevsim sonu ucuz satışlardan yararlanmayı kolaylaştırarak harcamalarınızı kontrol altına almanızı sağlar.

Acele etmeyin, pişman olabilirsiniz

-Alışverişi daha önce planlanan ihtayaçlara göre organize ederek, hiçbir zaman aceleye getirmeyin.

-Kesin kararınızı vermeden önce mağazaları dolaşarak fiyat, kalite, çeşit ve model açısından karşılaştırma yaparak en uygun yerden satın almaya çaba gösteriniz.

Ölçü ve beden yönünden kesin bilgilere sahip değilseniz, satın alacağınız giyim eşyasını mutlaka deneyiniz.

Fermuarlara dikkat!

-Birlikte alışverişe çıktığınız kimselerin veya satış elemanlarının kararınızı etkilemelerine izin vermeyiniz.

-Satın alacağınız giyim eşyalarının düğme, fermuar, astar gibi yan ürünlerini dikkatle kontrol ediniz. Satın alacağınız giyim eşyalarının kumaş cinsini, uygulanacak bakım ve temizlik yöntemlerini, satın almadan önce mutlaka öğrenip, bakım ve temizlenmeleri konusunda bilgi verici etiketleri olan giyim eşyalarını tercih ediniz.

-Herhangi bir nedenle değiştirme söz konusu olduğunda kullanmak üzere mutlaka satış fişi alınız ve saklayınız.
293
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.