Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Gişelerde yerli sevinci

Gişelerde yerli sevinci

Türkiye'de 'komedi filmleri', izlenme oranında drama ve korku filmlerine fark attı. Sinemacılara göre sebep, 'halkın gülme ihtiyacı'.

Son yıllarda Türkiye'deki sinemalarda gişe rekoru kıran, seyircisi bir milyonu geçen filmlerin hepsi komedi türünde.

G.O.R.A., Vizontele ve Hababam serileri gibi komedi ağırlıklı filmler birkaç milyon izleyici çekerken, drama ve korku türündeki filmler ile bol ödüllü diğer yapımların ise 'en çok gişe' yapanı, birkaç yüz bin izleyicide kalıyor. Son yıllarda komedi filmlerine olan bu aşırı ilgiyi, sinemacılara sorduk. İşte yanıtları...

'Halk sorundan kaçıyor'
 • Engin Yiğitgil (TÜRSAK Başkanı): "Bu tablo toplumun sorunlarından kaçtığını, yani toplumun kültür kimliğinin derecesini gösteriyor. Yazı Tura gibi bir filmi, Avrupa'da olsa daha çok kişi izlerdi."


 • 'Bu geçici bir moda'
 • Ezel Akay (Yapımcı-Yönetmen-Oyuncu): "Son dönemde komedi filmi çekmek moda. Önümüzdeki yıl bu durumun değişeceğini düşünüyorum. Çünkü iyi dramaya örnek olabilecek çok az film çekiliyor. İnsanlar iyi drama, iyi bir aşk öyküsü çekildiğinde mutlaka izleyecektir. Onun dışında komedi zaten her zaman izleyicisi olan bir format. İnsanlar komediyle hayata karşı tahammülü sağlıyor."


 • 'Zekâ seviyesi belli'
 • Mustafa Altıoklar (Yönetmen-Yapımcı): "Zekâ seviyesi orta olan bir ülkede yaşıyoruz. Bu zekâ seviyesine hitap eden komedi filmlerine seyircinin ilgi göstermesi normal. Gönül ister ki, komedi filmlerinde zekâ pırıltısı olsun. Zeki filmler çekmek, zeki seyirci ister. Son dönemdeki filmlerin hepsi çocuk komedisi düzeyinde ama çocuklarımız için de böyle komedilere ihtiyaç var. Öte yandan iyi çekilen Eşkıya, İstanbul Kanatlarımın Altında gibi filmler de seyirci topluyor. Kaliteli işler karşılık buluyor."


 • 'İnsanlar böyle rahatlıyor'
 • Faruk Aksoy (Yapımcı-Yönetmen): "Son dönemde gidilen filmlere bakıldığında komedi ve korku-gerilim filmlerinin ağırlıkta olduğu göze çarpıyor. İnsanlar ciddi bir drama ya da aşk filmi yerine hiçbir şey düşünmeden eğlenecekleri, kafa boşaltacakları, rahatlatacak filmlere gitmeyi tercih ediyor."


 • İşte son 2 yılın gişe rakamları

  Komedi filmleri
  *G.O.R.A. 3.993.233
  *Vizontele Tuuba 2.894.802
  *Hababam Sınıfı Askerde 2.020.400
  *Hababam Sınıfı Merhaba 2.000.000
  *Neredesin Firuze 1.064.162

 • Dramalar

 • *Gönül Yarası 540.868
  *Yazı - Tura 267.122
  *Mustafa Hakkında Herşey 79.638
  *Kalbin Zamanı 78.785
  *Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak 22.887
  *Bulutları Beklerken 14.051
  *İnat Hikayeleri 7.439
  *Papatya ve Karabiber 6.208
  *Bekleme Odası 5.366
  *Hoşgeldin Hayat 4.757
  (Milliyet)
  Yayın tarihi: 08.02.2005
  454
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.