Magazin

Gırtlak kanseri erkeklerde daha yaygın

Gırtlak kanseri erkeklerde daha yaygın

Gırtlak kanseri, orta yaş gurubu erkekleri ve kırsal kesimde yaşayanları daha çok tehdit ediyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğa Uzmanı Prof. Dr. Rıza Keser, gırtlak kanseri vakalarının yüzde 95'inin erkek, yüzde 5'inin ise kadınlarda görüldüğünü bildirdi.

Keser, bu hastalığın erkeklerde görülme sıklığının ise orta yaş grubunda daha fazla olduğuna işaret etti. Gırtlak kanserli hasta sayısının tam olarak belirlenemediğini ancak, Türkiye'de ve dünyada çok sayıda hasta bulunduğunu kaydeden Keser, 30-60 yaş arası erkekler ile 40-60 yaş arası kadınlarda hastalığın daha sık rastlandığını kaydetti.

Keser, kırsal alanda yaşanlarda ve fabrika çalışanlarında hastalığın daha çok görüldüğünü belirtirken, toz, toprak ve dumanın gırtlağı tahriş edici özelliğine dikkat çekti.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ
Gırtlak kanserinde; 15 günü aşan ses kısıklığı, yutkunurken boğazına bir şey takılma hissi (faranjit ile çok karıştırılıyor), gıcık, uzun süreli kuru öksürük, kulakta iltihabi ağrı olmadığı halde kulak ağrısı görülmesinin en önemli belirtiler olduğunu bildiren Keser, erken teşhis ve tedavinin önemini vurguladı.

Keser, gırtlak kanserinin ses kaybı, gırtlak kaybı ve solunumda probleme neden olduğunu kaydederken, "Erken teşhis gırtlağın tümünün kaybedilmesini önlüyor" dedi. Uzun yıllar, gırtlak kanserine cerrahi müdahalelerde tüm gırtlağın alındığını hatırlatan Keser, ancak yeni geliştirilen yöntemlerle kısmi müdahalede bulunulduğunu, normal solunum yolunun korunduğunu, ses kaybının olmadığını kaydetti.
(ANKA)
Yayın tarihi: 14.11.2002
448
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.