Magazin

Ginger'dan çocuklara CIA masalları

Ginger'dan çocuklara CIA masalları

'Irakgate'le itibar kaybeden CIA, gençleri cezbetmek için İnternet sitesi kurdu. Çizgi kahraman Ginger, çocuklara ajanlığın nimetlerini bir bir anlatıyor.

Irak'ta kitle imha silahlarının bulunamamasının 'vebalinin yüklendiği' CIA, çareyi genç nesilde arıyor. CIA'nın son görevi, 'teşkilatın iyi bir çalışma ortamı olduğunu kanıtlayıp gençleri CIA'ye kazandırmak'. CIA yetkilileri genç ajanları ta çocukluktan cezbetmek için işe koyulmuş. Çocuklara ve gençlere özel İnternet sitesi kuran CIA, bir yandan teşkilatı anlatırken, diğer yandan ajanlığın iyi bir kariyer olduğu fikrini aşılamaya çalışıyor. Sitede, 'Ginger' adlı bir çizgi ayı, potansiyel ajanların rehberi rolünde. Gençleri, 'arkadaşı' olan Marta adlı bir CIA uzmanının masasında karşılayan Ginger, ilk olarak onun görevinin önemini anlatıyor: "Marta'nın yazdıkları başkan ve diğer yetkililerce okunabilir. Raporları, yetkililerin ülkemiz hakkında önemli kararlar vermesine yardımcı oluyor. Onunla çok gurur duyuyorum."

CIA kazan, o kepçe
Ginger daha sonra, Marta'nın dışarı çıkmasını fırsat bilerek CIA içinde tura çıkıyor. 'Maceraya hazırım' nidasıyla yola çıkan 'haylaz' ayıcık, 'CIA kazan, o kepçe' misali her yere girip çıkıyor. Turnikeden geçmesi için ona kimlik bile hazırlanıyor.
Sitedeki oyun bölümü de Ginger'ın maceraları kadar ilginç. 'Kılık değiştirme' oyununda, gençler, gizli ajana istedikleri giysiyi giydiriyor.

'Şifreyi kır'da ise şifreli mesajı, ipuçlarını kullanıp çözmeye çalışıyor. 'Kelime bulmaca'da, 'ordu, FBI' gibi kelimeleri bulup sitelerine gidebiliyor. Ayrıca, CIA amblemi yap-bozu ve ülkeler coğrafyası testi var.

'CIA nedir' konusu ise basitçe anlatılmak istenirken 'çocukça' bir üslup kullanılmış. İstihbarat tanımındaki gibi: 'İstihbarat, liderlerimizin, ülkemizi güvenli tutması için gerekli bilgidir. Mesela Başkan'ın ülkedeki bütün gazeteleri okuyacak vakti yok, çünkü çok gazete var. Ayrıca diğer ülkelerin ABD ile paylaşmadıkları 'gizli' bilgiler var'.

İnternet sitesinde CIA'nın görevi ise şöyle anlatılmış: 'İnsanlar, CIA'yi gizli köşelerde trençkotlar içinde saklanan, şifreli mesajlar yollayan ve ilginç araçlar kullanan insanlardan oluşuyor sanıyor. Bazı açılardan bu doğru ama hepsi bu değil. CIA, Başkan ve Ulusal Güvenlik Konseyi'ne yardım eder'.
(Radikal)
Yayın tarihi: 08.04.2004
379
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.