Magazin

Gibson'ın satın aldığı adada isyan!

Gibson'ın satın aldığı adada isyan!

Mel Gibson'ın satın aldığı egzotik Fiji takımadalarından Mago'nun yerlileri satışa karşı çıktı.

Yerel Fiji Times gazetesi, geçtiğimiz yılın sonunda bir Japon firmasınca satışa çıkarılan ve ünlü aktör tarafından satın alınan 21 kilometrekarelik Mago adasının yerlilerinin, satışın iptali için adli yollara başvurmaya kararlı olduğunu yazdı.

Yurtlarından kovuluyorlar
Adanın yerlilerinin oluşturduğu bir dernekten Timoci Vakalevu, "Adamız ilk olarak 2 bin hindistan cevizi karşılığında satılmış ve atalarımız silah zoruyla adadan kovulmuş. Gitmeyi reddedenlerin başına gelenlerin kanıtları hala duruyor. İskeletleri hala bir çukura doldurulmuş durumda" diyerek tepkilerini dile getirdi.

Fiji hükümeti çaresiz
Vakalevu, satışı engellemek için tutacakları avukata verilecek parayı toplamak amacıyla bir fon oluşturacaklarını belirtti. Fiji takımadalarının Başbakanı Laisenia Karase ise özel bir şirkete ait adanın satışına engel olamayacağını söyledi.

Milyon dolarlar harcadı
Mel Gibson, Fiji adalarının kuzeyinde bulunan 2 bin 160 hektarlık Mago adasını 15 milyon dolara satın almıştı. Gibson, hayatının geri kalanını ailesiyle sessiz bir ortamda geçirmek istediğini belirtmişti.
Yayın tarihi: 28.02.2005
393
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.