Magazin

Gezmenin de bir adabı var

Gezmenin de bir adabı var

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı'nın web sitesi, gezi sanatını öğretiyor. Nereye, kiminle, ne zaman gitmeli, havası nasıl...

İlkbaharla birlikte gezgin ruhlar ayaklanacak; yabancı diyarları, bilinmedik yerleri keşfetme arzusuyla yollara düşecek. Ama gezmek de bir kültür, bir bilinç işi... Geçen yıl kurulan Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, adına uygun etkinlikler düzenliyor. Vakfın yeni açılan web sitesi, 'www.kulturbilinci.org', gezmeye meraklı kişilerin yardımına koşuyor, site gezginler için adeta kılavuz niteliğinde. Vakfın Başkanı Faruk Pekin, kültürel mirasa sahip çıkmayı amaçladıklarını söylüyor:

"Genelde kültürel mirasla ilgilenen ve bunu da kültür gezileriyle yaşayan kişilerin bir araya gelip kurduğu bir vakıf bu. Amacı, Türkiye'deki kültürel mirasa her yönüyle sahip çıkma, duyurma, sorunları paylaşma, birlikte bu kültürel mirasın korunması için olumlu işler yapma. Her yaşa uygun gezilerle bu kültürel mirası paylaşma. Örneğin, bunun bir somutlanması çocuk-müze ilişkisini kapsayan Kültür Karıncaları projesi oldu. İlk kez pilot bir model ortaya konuldu. Bu çalışma sürüyor. Bu çalışmayı web ortamında sanal müze gezileri izleyecek."

'www.kulturbilinci.org'da 'Gezi Kültürü' penceresine tıkladığınızda gezgin olmanın sanatını öğreniyorsunuz. Nereye gidebilirsiniz; neden grup olarak gezmelisiniz, turla gezmenin incelikleri neler ya da daha ucuz bir tatil için gerekenler gibi nice sorunun cevabını merak ediyorsanız eğer bir tık yapmanız yeter.

'Gümrük Bilgileri' penceresinde formaliteler listesi sizi bekliyor. Her ülkenin transit geçiş amacıyla dahi olsa topraklarına sokulacak mal, eşya, tüketim malzemesi ve parayla ilgili özel kuralları var.

Telefon kodlarından yerel saatlere
Sitenin 'Dünya Rehberi'nde gezmek ve tanımak istediğiniz ülkelere kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Ülkelerin telefon kodlarından dünya saatlerine, bugünün hava durumundan döviz kurlarına kadar gerekli her türlü bilgi var. 'Seyahat Sağlığı' penceresinde gezi boyunca sağlıklı kalmanın yolları gösteriliyor. Dünya Sağlık Örgütü ve Hastalık Kontrol Merkezi'nin başka ülkelere seyahat edenlere sağlıklarını korumak için hazırladığı öneriler var. Yine bu pencerede jet-lag kâbusunu atlatmak, uçakta dinç kalmanın yolları hakkında ilginç bilgiler de mevcut..

Halep'in tarihi, Avrupa mücevheri
Vakfın amaçlarından biri de gezginleri her konuda eğitmek, bu amaçla seminerler düzenlemek. Osmanlı Bankası Müzesi ile birlikte gerçekleştirilen
seminerler mart ve nisan ayında. Seminerlerde Halep, Rodos, İskenderiye ve Şam, uzmanlarınca tanıtılacak. Kültür sanat seminerlerinde ise 'Bizans, Osmanlı sarayları, Ege adaları, Osmanlı ve Avrupa mücevheri' gibi konular meraklılarını bekliyor.

Turla gidiyorsanız
 • Acentenin güvenilir olup olmadığını araştırın.

 • Tur programı hakkında ayrıntılı bilgi alın.

 • Tarifeli uçakla mı, charter'la mı uçacağınızı iyi öğrenin. Yoksa tatilinizin büyük bölümünü uçak bekleyerek geçirebilirsiniz.

 • En çok karşılaşılan sorun fiyata dahil olan hizmetler bölümünde yaşanır. Ucuz bir tur iken, gezdirilecek her yer için ekstra ücret talep edilmesi durumunda o tur size epey pahalıya gelebilir. fiyata dahil hizmetleri iyi öğrenin.

 • Kalınacak otellerin niteliğini, oda paylaşacaksanız kimlerle kalacağınızı öğrenin.

 • Eğer özel bir diyet uyguluyorsanız veya vejetaryenseniz bunu acenteye önceden bildirin.

 • Seyahat sigortasının yapılmasını isteyin.


 • Üzgünüm, yer yok!
 • Gideceğiniz yere seyahat için en iyi zaman mı, öğrenin. Örneğin sıcak ülkelere yazın giderseniz kavrulursunuz.

 • Gideceğiniz yerde bol bol yürüyüş, sportif aktivite yapacaksanız bu tempoya önceden hazırlanın.

 • Bir acente vasıtasıylagitmiyorsanız, yaptırdığınız rezervasyondan emin olun.

 • Gideceğiniz yerin iklim ve göreneklerine göre giysilerinizi hazırlayın.

 • Gideceğiniz ülkenin kültürünü iyi öğrenin. Gerekirse yanınıza konserve ve bisküvi gibi yiyecekler alın.

 • Geziden önce doktor kontrolünden geçin.

 • Uzak bir ülkeye uzun bir yolculuk yapacaksanız çok pahalı bavullar yerine sağlam ve biraz daha ucuz olanları tercih edin. Kargolarda pahalı bavullarınız tanınmayacak hale gelebilir.

 • Bavulunuzu hazırlarken ayrıntılı bir liste yapıp, üzerinden gidin. İlaçlarınızı unutmayın.

 • Pasaport ve paranızı boynunuza veya belinize bağladığınız küçük bir çanta içinde muhafaza edin.

 • (Radikal)
  Yayın tarihi: 23.02.2004
  550
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.