Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Geyşa ruhu canlanıyor

Geyşa ruhu canlanıyor

Geleneksel Japon 'zevk dünyası'nın divaları geyşaların 19'uncu yüzyılda binlerle ifade edilen sayısı, 80'e kadar düşmüştü. Şimdi internet sayesinde diriliyorlar.

Özel makyajları, kimonoları, zarif hareketleri, müzik, dans ve sohbetteki becerileriyle geleneksel Japon geyşalarının tarihe karıştığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Japoncada 'ka-ryu-kai' yani 'zevk dünyası' olarak adlandırılan gizemli geyşa âlemi yine canlanıyor.

Bir zamanlar yoksul ailelerin kız çocuklarını yetiştirilmek üzere sattığı geyşa evleri, 2. Dünya Savaşı'nın ardından birer birer kapanmıştı. Kyoto'da hâlâ varlığını sürdüren birkaç geyşa eviyse internet ilanlarıyla yeni geyşa kayıtları yapıyor.

19'uncu yüzyıl ortalarında özel davetlerde nükteli sohbetleri, dans ve müzik gösterileriyle arz-ı endam eden yaklaşık 1000 maiko (çırak geyşa) ve geyşa vardı. 100 yıl sonra sayıları 500'e düşen geyşaların sayısı son yıllardaysa 80'e kadar inmişti. Umutsuzluk içindeki geyşa evleri son çare olarak internete sığındı.

Maiko sayısının artmaya başlamasının nedeni, internetten yapılan kayıtların yanı sıra son zamanlarda genç Japonlar arasında geleneklerine karşı bir ilgi uyanışının söz konusu olması.

Geyşa eğlenceleri düzenleyen Kanadalı Peter Mackintosh, bugünlerde pek çok genç kızın sıkıcı şirketlerde çalışmak istemediğini anlatıyor: "Maiko olmak, insanların sizi görüp sizinle biraz konuşmak için bir sürü para vermesi, ünlülerle bir araya gelmek ve herkesin fotoğrafınızı çekmek istemesi anlamına geliyor. Bu, tatlı bir hayat."

O kadar kolay bir iş değil
Geyşa olmak, Mackintosh'un anlattığı kadar tatlı olabilir ancak o kadar da kolay değil. Başvuranların beş yıllık bir eğitim sürecini baştan kabul etmesi gerekiyor. Ortalama yaş 15. Boy maksimum 1.60 metre, ağırlık ise en az 43 kilo olmak zorunda. Adayların kimono giymek ve Japon minderi 'futon'da uyumak gibi geleneksel yaşam tarzını kabul etmeleri şart. En çok dikkat etmeleri gereken şeyse geyşa evindeki 'anne' ve 'ablalar'la iyi anlaşmak.
(Radikal)
735
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.