Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Gerçek 'Kelebek' benim

Gerçek 'Kelebek' benim

Charriere'in kaleme aldığı ve daha sonra beyazperdeye aktarılan Kelebek romanıyla ilgili tartışmalara yenisi eklendi.

Fransa'da işlemediği bir cinayetten dolayı Fransız Guyanası'ndaki Şeytan Adası'nda hapis cezasına çarptırılan Henri Charriere'in kaleme aldığı ve daha sonra beyazperdeye aktarılan Kelebek filmiyle ilgili tartışmalara yenisi eklendi. 'Charles Brunier' isminde 104 yaşındaki eski bir mahkum, gerçek kelebeğin Charriere değil, kendisi olduğunu ileri sürdü.

'Charriere anılarımı çaldı' iddiası
Cezaevinden kaçtıktan sonra gece kulübü işleten Charriere, depremde kulübü çökünce cezaevindeki yıllarıyla ilgili bir kitap yazmaya karar verdi. Kelebek isimli romanı best seller olan Charriere, kitapta anlattığı olayların tümünü yaşadığını ileri sürüyordu. Uzun yıllar sessizliğini koruduktan sonra ortaya çıkan Charles Brunier isimli mahkum ise Charriere'nin anılarını çaldığını iddia etti. Val d'Oise'deki bir bakım evinde yaşayan Brunier, yazar ile aynı cezaevinde kaldıklarını anlattı.

Brunier'e göre cezaevinden kaçan kişi, kendisi ve Charriere romanında Brunier'in maceralarını anlatıyor. Bakımevinin müdürü Isabelle Mesureur-Cadenel 'Brunier, Charriere'nin öyküsünü çaldığını anlatıyor. Ancak Brunier, eski bir kürek mahkumu olduğu için birçok vatandaşlık hakkından yoksun' dedi.

Fransa: Onda biri gerçek
Charriere'nin romanı, yayımlandığı dönemde de kimi soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştu. Fransız Adalet Bakanlığı, romanda anlatılanların sadece onda birinin gerçek olduğunu iddia ediyordu.
707
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.