Magazin

Gerçek hayatta da çok insan öldürdüm

Gerçek hayatta da çok insan öldürdüm

Kurtlar Vadisi'nin Kılıç'ı Atilla Olgaç, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında yaşadıklarını anlattı: Askerlik yaparken 10 kişiyi öldürdüm. Hâlâ et yiyemiyorum.

45 yIllIk tiyatro sanatçısı Atilla Olgaç hayatıyla ilgili bir gerçeği ilk kez Gülşen Yüksel ve Müge Dağıstanlı'nın sunduğu 'Orada Neler Oluyor' programında açıkladı.

* Bana dediler ki "Al şu silahı. Hep sahnede mi adam öldüreceksin. Git biraz da sahiden öldür. Korkunç bir şey.. Bir süre onun şokunu yaşıyorsunuz. Gerçek mi oyun mu anlamıyorsunuz. Sonra yanınızda, sağınızda, solunuzda insanlar öldükçe dehşete düşüyorsunuz ve alışıyorsunuz. Ve artık bir ölüm makinesi haline geliyorsun. Düşüncesiz, amaç sadece öldürmek.

* 10 kişi öldürdüm. Bu savaş bittikten sonra temizleme harekatıdır. O temizleme harekatında gerilla muharebesi yapılır. Yani temizlik yapıldı. O temizlik anında baya bubi tuzakları kuruldu. Resmen kayıp ta verdik adam da öldürdük. Ben yaralanmadım ama kalbim yaralandı.

'Tükürdü, alnına sıktım'
* Döndükten sonra uzun süre et yemedim. Çünkü sürekli yerlerde yatan cesetler, 70 derece sıcakta şişmiş, kokmuş cesetler. İğrenç.. Onun için zevkli ve güzel birşey değil. O yüzden Allah bir daha göstermesin kimseye.

* İlk insan öldürdüğümde önce ağladım ama sonra alışıyor insan. Birebir, göz göze geldik, adam suratıma tükürdü. Komutan 'Öldür' dedi yürüdü gitti. Ben de tak diye çektim öldürdüm. 19 yaşında bir genç. Onda silah yoktu, bağlıydı, esir alınmıştı. Savaşta herşey olur. O kare rüyalarıma girdi. Ben insanım.

* Döndüğümde ise uzun bir terapi gördüm. Yani hem kendi kendime hem tıp kanalıyla.

* Öldürdüğüm kişiler anı olarak çekti gitti. Unuttum, hatırlasam kafayı yerdim. Ama ilk zamanlarda çok alıştım. Öldürmeye alıştım. Öldürmeseydim beni öldüreceklerdi.

* Bana da ateş ettiler. Kafamı çektim, 2 tel saçı çıktı. Miğferimi sıyırdı. Kafamı bir çevirdim, yanımdaki çocuk öldü. Omzuma yığıldı. Kanlar akıyor. İşte bu sahneler Er Ryan'da var. Komutanıma isyan edemedim. Askerlikte öyle birşey yoktur. Ve vatan için savaşıyorsun. Sildim ama onları, anı olarak yaşatmıyorum. Geçmiş tarihte kaldı. Kıbrıs'ı bu hale getirmelerine üzülüyorum o kadar. Ama bir sanatçı olarak savaşmak çok ters ve kötü birşey. "

* Mersin'de bir alay gidiyoruz. Bir alay en azından 1000 kişi demek. 10 bin kişi vardı orada, o bin kişi çocuklarını arıyorlar. O arada da yasak bölgede dolaşıyorduk. Yasak bölgenin içinde bir aile gördüm ben. Aile oturmuş yemeğini yiyiyordu. Önlerinde de bir yatak. O yataktan baktım bir er çıkardı kafayı. Ne oluyor falan derken bir de çıktı yanından. 'Ne oluyor, ne yapıyorsunuz, deli misiniz siz' dedim. Yaşlı bir amca "Bunlar yeni evlendiler. Gerdeğe girecekler. Çocuk askere gitti, şimdi de savaşa gidiyor. Bırak bir döl atsın' dedi, 'Ya tutar, ya tutmaz. Sen komutansın' dedi. 'Peki 2 saatiniz var ne halt ederseniz edin' dedim. Çok duygusal ve dramatikti."
(Vatan)
Yayın tarihi: 23.01.2009
439
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.