Magazin

Genleriyle oynanmış mısıra onay

Genleriyle oynanmış mısıra onay

İngiltere'de hükümet tüm eleştirilere ve protestolara karşın ticari amaçla genleri değiştirilmiş mısır üretilmesini onayladı.

Tarım ve Çevre Bakanı Margaret Beckett, üç yıl süren konuyla ilgili çalışmaların ardından ilke olarak genleriyle oynanmış bazı tarım ürünlerinin üretilip satılmasını kabul ettiklerini belirtirken, bunun pratik olarak gerçekleşmesinin ise en erken önümüzdeki yılın bahar aylarında mümkün olabileceğini ifade etti.

Halk uygulamaya karşı
İngiltere'de uzun süren tartışmalara yol açan genetik değişime uğratılmış tarım ürünleri konusu, hükümetin başını ağrıtabilecek bir konu olarak görülüyor. Kamuoyu yoklamaları, halkın büyük çoğunluğunun bu yöntemle üretilmiş olan tarım ürünlerine karşı olduğunu ortaya koyarken, bu tür ürünler çevreciler tarafından "Frankestein ürünler" olarak tanımlanıyor.

Lisanslar yenilenecek
Konuyla ilgili araştırmalar yapma yetkisini elinde tutan firmaların üretim öncesi lisanslarını yenilemek zorunda kalabileceklerine dikkat çeken Tarım Bakanı Beckett, söz konusu firmaların üretimlerini aynen deneme safhasındaki gibi yapmak zorunda kalacaklarını belirtti.

Sadece İspanya'da üretiliyor
Halen İngiltere'de genetik değişime uğratılmış tarım ürünleri üretimine izin verilmiyor. Avrupa'da ise, İspanya'nın dışında bu tür üretimde bulunan başka ülke bulunmuyor. Hükümetin verdiği izne karşı çıkan çevreci örgütlerden Yerküre Dostları da açıklamalardan sonra, hükümete son bir çağrıda bulunarak kararın bir kez daha gözden geçirilmesini istedi.
Yayın tarihi: 09.03.2004
336
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.