Magazin

Genetik hastalıklar ayıklanıyor

Genetik hastalıklar ayıklanıyor

Merkezi Chicago'da bulunan RGI (Reproductive Genetics Institude), İstanbul Maçka'da gebelik öncesi genetik hastalıkların ayıklanmasını sağlayan bir tanı merkezi açtı.

İnsan embriyolarının yarısı genetik kusurlar taşıyor. Tüp bebek tedavilerinde çoğul gebelik oluşması halinde, genetik hastalık taşıyan bebek doğurma riski artıyor. PGT, ailesinde genetik hastalık bulunan kişilerin tüp bebek yöntemiyle bu hastalıklardan arındırılmış bebek dünyaya getirmesini sağlıyor.

Merkezin Bilimsel Danışmanı Genetik Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesrin Erçelen, "Bu merkezde ailesinde genetik hastalık bulunan çiftlerin sağlıklı bebek dünyaya getirmesini sağlayacağız" dedi. Şimdiye kadar RGI'ın PGT yöntemiyle 300 sağlıklı bebeğin doğmasını sağladığını belirten Dr. Erçelen, merkezde, ailesinde kanser hastalığı bulunan kişilerin risk taşıyıp taşımadıklarını, ilaçların hangi bireylerde nasıl etki edeceğini de saptadıklarını vurguladı.

Dr. Erçelen, birinci çocukları talasemi hastası olan ailelerin, PGT'yle talasemi taşımayan bebek sahibi olabildiğini söyledi. Genetik olarak normal embriyoların seçilerek tüp bebek yöntemiyle anne rahmine verildiğini belirten Dr. Erçelen, "Artık genetik hastalık taşıyan çocuk dünyaya getirmek kader değil. Tıp ve gelişen teknoloji, sağlıklı bebek doğurmayı mümkün kılıyor" diye konuştu.
Yayın tarihi: 04.05.2006
463
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.