Magazin

Genetik doping alarmı

Genetik doping alarmı

İngiliz The Guardian Gazetesi, dünyanın önde gelen sporcularının performslarını artırmak için ABD'li genetikçilere 'genetik doping' yaptırmak istediklerini yazdı.

Genetik doping tartışması, ünlü bir gen terapisti olan Lee Sweeney'in bazı sporcuların dayanıklılık ve hızlarını artırması için kendisine başvurduğunu açıklaması üzerine başladı.

Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi profesörlerinden olan Lee Sweeney, şimdilik araştırmalarını sadece fareler üzerinde yürüttükleri halde, antrenörlerin kobay olarak kendi sporcularını deney için teklif ettiklerini iddia etti. Prof. Sweeney, hatta bir üniversite antrenörünün Amerikan futbolu takımının tamamını deney için kendisine teklif ettiğini söyledi.

Tespit etmek mümkün değil
Olimpiyat yetkililerine göre gelecekte fizikleri ve performansları 'genetik oynamayla' güçlendirilmiş atlet, yüzücü ve diğer sporcuların yaygın olması bekleniyor. Hatta gelecek ay yapılacak Atina Olimpiyatları'nda bile 'genetik doping' yaptırmış sporcuların katılması ihtimal dahilinde. Bugün için bu tür bir genetik oynamayı tespit etmek kolay olmadığından, genlerine müdahale edilmiş bu sporcuları belirlemek mümkün olmayacak. Dünya Anti-Doping Ajansı'ndan (Wada) Frederic Donze, 'Atletin genetik doping yaptırıp yaptırmadığından yüzde 100 emin olamayacağız, çünkü öyle bir test yok' dedi.

İlaç devri kapandı
Uzmanlar, ilaç alarak doping yapma devrinin kapandığını, artık 'gen terapisi'yle doping yapılabildiğini belirttiler. Genlerle oynanarak kas yapılarına dayanıklılık kazandırılması ve bunun hiçbir testle belirlenememesi, olimpiyat yetkililerini kaygılandırıyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 12.07.2004
399
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.