Magazin

Gençlik "vur patlasın çal oynasın"

Gençlik "vur patlasın çal oynasın"

Lise öğrencileriyle yapılan araştırma, gençlerin bilgisayarı daha çok eğlence amaçlı kullandığını, boş zamanlarını ise kafeterya ve disko gibi yerlerde geçirmekten hoşlandığını ortaya koydu.

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Araştırma Görevlisi Yar Ali Mete, Edirne merkezdeki 11 okulda eğitim gören 500 lise öğrencisiyle, "Küreselleşme sürecinde lise öğrencilerinin tüketim alışkanlıkları, kültürel değerlere bakış açıları" konulu araştırma yaptı. Araştırmada, gençlerin yaklaşık yarısının, pizza-döner gibi fast-food türü yiyecekler ve meşrubat türü içecekleri tercih ettikleri belirlendi.

İnternet'te sohbet, diskoda dans
Öğrencilerin yüzde 41.8'i boş zamanlarının büyük bölümünü kafeterya, disko gibi yerlerde geçirmekten hoşlandığını ifade ederken, yabancı ve pop müzik de en çok dinlenen müzik türleri oldu. Araştırmada, katılımcıların yüzde 74.5'inin bilgisayar ve interneti ödev-araştırma ve yeni bilgileri bulmak için değil, oyun oynama, sohbet ve sörf yapma gibi eğlence amaçlı kullandığı tespit edildi.

Düşük gelirliler daha dirençli
Küreselleşmenin öncüleri olan ülkelere ait filmleri seyretmeyi tercih eden gençlerin, televizyonda da daha çok batı kültürüne ait programları izlemekten hoşlandığı ortaya çıktı. Araştırmada ayrıca, "ailesinin eğitim düzeyi düşük olan bireylerin kültürüne bağlı olduğu, ancak bulunduğu ortamı ve olumsuzlukları eleştirmediği" de belirlendi.

Öğrenciler kuşatılmış
Söz konusu araştırmanın sonuç bölümünde "küreselleşmenin olumsuz etkilerinin Türkiye'deki öğrencileri de sardığı, Amerikan tüketim alışkanlıklarını kazanmış, onlar gibi beslenen ve zamanını geçiren bireylerin ortaya çıktığı" belirtildi.

Eğitimde değişim şart
"Toplumun ve bireylerin, küreselleşmenin doğuracağı muhtemel sonuçlara karşılık önlem alabilecek ve değişimlerden yarar sağlayabilecek yetilere sahip olması gerektiği" kaydedilen değerlendirmede, "bu noktada en önemli değişimlerden birinin eğitimde gerçeklemesinin" önemine işaret edildi.
Yayın tarihi: 30.09.2004
418
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.