Magazin

Gençlik, su gibi hava gibi 'cep'e bağımlı

Gençlik, su gibi hava gibi 'cep'e bağımlı

Günümüzde bebekler bile cep telefonuna aşina. Yapılan bir araştırmaya göre, gençler telefonlarına çok bağlanıyor, onsuz yaşayamıyor.

'Teleconomy'nin 10-14 yaş arasındaki gençlerle yaptığı 'Me, My Mobile and I' araştırmasına göre gençler sosyal statülerine geniş fonksiyonlu telefonlarla önem kazandırıyorlar. Telefon bir iletişim aracı olmaktan öte, bir eğlence aracı halinle geldi. Oyunlar, zil tonları, internetten popüler haberler okumak gençlerin telefonlarında sıkça kullandıkları özellikler.

Özelliklerini iyi biliyorlar
Araştırma sonuçlarına göre gençler (yüzde 71) yetişkinlere (yüzde 54) göre telefonlarının özelliklerini daha iyi biliyor ve daha çok değerlendiriyor. Bir sonraki teknolojiye de daha hazırlıklılar.

Bebekleri de kaybettik
Araştırmaya göre yeni jenerasyon telefonunu 24 saat yanında taşıyor, hiçbir aramayı kaçırmak istemiyor. Gençler arasında telefonlar adres defterlerinin ve hatta alarm saatlerinin yerini çoktan kaptı bile. Fotoğraf çeken telefonlarla beraber fotoğraf albümleri de yerini cep telefonlarına bıraktı. Araştırmanın en ilginç sonuçlarından biri de günümüzde bebeklerin bile normal telefon ile cep telefonunun çalışlarını ayırt edebiliyor olması.
Yayın tarihi: 23.06.2004
460
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.